Lékařská péče v zahraničí zdražuje. Bez cestovního pojištění můžete přijít na mizinu

Autor:

Dopady pandemie COVID-19 se promítají i do cen zdravotní péče v zahraničí, která zdražila v podstatě ve všech destinacích.

Tempo růstu cen za léčení je pak ovlivněno mírou inflace v dané zemi. Zdražování je zapříčiněno růstem cen zdravotnického materiálu i častějším využíváním nákladných leteckých ambulancí. Letecké ambulance se v současné chvíli používají i v případech, kdy to před pandemií nebylo běžné. „Běžných linkových a charterových letů je ještě pořád méně než před pandemií a letecké společnosti proto mají vyprodaná místa. S tím souvisí nižší ochota přepravovat nemocné či zraněné klienty, pro kterým je nutné alokovat více sedaček nebo pro ně do letadla umístit tzv. stretcher,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Letecké ambulance jsou navíc oproti předcovidovému období také znatelně dražší.

Až dvojnásobné zdražení zdravotní péče

U nejlehčích a nejběžnějších zdravotních problémů, jako jsou záněty ucha nebo spáleniny od slunce, stoupají ceny za poslední tři roky zatím mírně, přibližně o 10-15 %. U onemocnění či zranění, které často vyžadují náročnější léčbu či hospitalizaci v nemocnici, se ceny oproti době před pandemií COVID-19 ale zvyšují výrazněji, někdy i dvojnásobně.

Například léčení gastroenteritidy v Egyptě či Turecku, kdy klient dostává kapačku, nyní vyjde až na 800 euro. Tento způsob léčby je navíc nyní aplikován mnohem častěji. Pokud tedy lidé spoléhají pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, je možné že budou muset část nákladů za ošetření uhradit sami kvůli vysokým spoluúčastem. Například ve Španělsku pacienti musí hradit 50% spoluúčast za léky. V Řecku pak dokonce může být vyžadována přímá platba za veškerou zdravotní péči.

Zdroj informací: ERV Evropská pojišťovna
Foto: Pixabay