Letních škod z cestovního pojištění bylo meziročně o několik set procent více

Autor:

Letošní sezóna letních dovolených byla ve srovnání s minulým rokem extrémní. Raketově vzrostl počet škod z cestovního pojištění i náklady na ně.

I přes to, že nejčastějšími komplikacemi byly tradičně bronchitidy, nachlazení či gastroenteritidy, průměrná výše škody meziročně vzrostla o 29 % na více než 10 tisíc korun. Radikálně se pak zvýšily škody z pojištění storna. Jedna vyšla v průměru na 25 tisíc korun. Nejvíce škod bylo hlášeno z Egypta. I letos pak pokračoval trend rostoucího podílu individuálně organizovaných cest do zahraničí.

Mimo enormní nárůst počtu škod i jejich nákladů na ně pokračoval i rostoucí trend tzv. velkých škod nad 100.000 Kč, kterých bylo o 320 % více než vloni a dokonce o 7 % více než v předcovidovém roce 2019. Nejdražší letní škodou byl případ hospitalizace klienta s těžkým průběhem COVID-19 v Turecku. Celkové náklady dosáhly částky 1,8 milionu Kč. Dalším milionovým případem byl úraz hlavy s krvácením do mozku v Egyptě. Nutná operace a hospitalizace vyšla na 1 milion Kč.

Celkově bylo nejvíce škod hlášeno z Egypta, Řecka a Bulharska. Oproti roku 2020 se druhy škod vrátily k normálu a nejčastějšími tak opět byly bronchitidy, nachlazení, gastroenteritidy, záněty uší, spáleniny od sluníčka a k nim se přidal COVID-19.

Individuální cesty u Čechů převažují

Před pandemií COVID-19 bylo individuálně, tedy bez cestovní kanceláře, organizováno 55 % cest do zahraničí, loni to bylo už 70 %. I letos tento trend pokračuje a většina lidí vyráží na dovolenou na vlastní pěst. Tradičně nejvíce Čechů během léta cestovalo do Chorvatska, kam podle Chorvatského turistického sdružení letos vyrazilo 773 588 Čechů.

Téměř 100 % klientů si pojišťuje COVID-19

V minulém roce a v prvních pěti měsících letošního roku si kupoval pojištění na covid každý klient. V letních měsících, kdy se řadě lidí mohlo jevit, že pandemie téměř pominula, si pojištění na COVID-19 kupovalo přibližně 70 % klientů. Od září zájem o pojištění covidu opět začal růst a nyní si toto riziko pojišťuje znovu téměř 100 % klientů.

Zdroj informací: ERV Pojišťovna
Zdroj fotografie: Pixabay