Letošní vánoční trhy se rodinám prodraží. Stánkaři dohánějí předešlé sezony

Autor:

O víkendu jsme navštívili adventní trhy v Českých Budějovicích a v Praze. Rodina za jedno odpoledne na trzích nechá i několik stovek korun.

Vánoční čas a pohoda jsou konečně tady. Ve velkých městech se slavnostně rozsvítil vánoční strom a začalo období adventních trhů. Na těch si tradičně můžete zakoupit jak něco k snědku a pití, tak také řemeslné výrobky. Kromě toho trhy doprovází kulturní program i další atrakce.

Trhy v Českých Budějovicích

První adventní neděli jsme si nemohli nechat ujít vánoční trhy. Vyrazili jsme do jihočeské metropole, abychom se podívali, co zdejší trhy na náměstí Přemysla Otakara II. nabízejí. Nejmenší návštěvníky jistě potěší možnost zabruslit si na zdejším kluzišti. Ceny jsme nezjišťovali, ale o bruslení byl zájem. Kdo by se raději na svět podíval z výšky, může tak učinit z vánočního vyhlídkového kola, jízda stojí 50 korun. Pro ty nejmenší je tu ještě dětský kolotoč. My jsme se však zastavili u altánu se Zvoničkou, kde si každý může zazvonit na zvonec a něco si přát. Za zmínku také stojí vyřezávaný betlém v životní velikosti.

Co by to bylo za trhy, kdybychom si nedali něco dobrého. Volba padla na nejoblíbenější pochutinu, na kterou se těšíme každý rok – langoš. V základu bez ničeho ho koupíte za 100 korun, my jsme se však chtěli, jak se říká lidově „zprasit“, a tak jsme si na něj dali ještě kečup, tatarku, sýr a česnek. Takto jsme zaplatili o 20 korun více. Svařené víno jsme koupili za 70 korun, ale řada stánků nabízí i jiné alkoholické i nealkoholické nápoje a podle toho se odvíjí cena. Při procházení mezi stánky jsem si však všimla i stánku s burgery, které byly od 165 korun. Grilované klobásy prodávají za 120 a bramborák se dá koupit za 80 korun. Nesmím zapomenout ani na trdelník, který je za 90 korun.

Trhy na Staroměstském náměstí

Pro Pražany a turisty se každoročně jedná o nejnavštěvovanější náměstí v Praze, které během vánočního času zaplní davy lidí. Ulicemi se line vůně svařeného vína, smaženého oleje a také ceny, o kterých by se leckdo nebál říct, že jsou s vysokohorskou přirážkou.

Pokud si budete chtít dát nápoj rudé barvy, tedy svařené víno, připravte si na něj 90 korun. Kdo dostane chuť na tradičního langoše, který na žádných trzích nesmí chybět, musí počítat s částkou až 150 korun. Ani bramborák není nejlevnější, za jednu porci zaplatíte 120 korun. A kdo by si chtěl dát klobásu, tak ta vyjde rovněž na 120 korun. A takto bychom mohli pokračovat dále, protože ve stáncích se dají nakoupit další dobroty.

Kromě toho je ale pro návštěvníky přichystaný štědrý program s kulturními vložkami. Vánoční strom se rozsvěcí každou hodinu přesně v půl, v tento čas se spustí i světelná animace. Zaznívá píseň Alžbětinská serenáda od Karla Gotta a anglická píseň All I want for Christmas is you. Na náměstí lze také nalézt hned několik andělů, kteří ho mají za úkol hlídat. Dva z nich však slouží jako fotopointy. Nechybí ani tradiční betlém.

Zdroj informací: Autorský text, zkušenosti autorky textu z místa konání
Foto: Michaela Rubešová