Jedná se o jedno z ikonických míst v Litvě. Je to také místo, které se vymyká všemu, co jste dosud mohli na světě spatřit. Na dvou vyvýšeninách se tyčí přes deseti tisíce křížů, které jsou železné, dřevěné i plastové. Nejkrásnější jsou pak ty ze dřeva, které jsou hotovým mistrovským dílem zdejších řezbářů.
V průběhu dějin hrály kříže důležitou roli. Předpokládá se, že ty první zde byly postaveny v polovině 19. století jako uctění obětí v protiruském povstání. Symbolizovaly také utrpení Ježíše Krista a také samotných Litevců. Staly se také vzdorem proti sovětskému režimu. Není se čemu divit, že se Rusové snažili několikrát památné místo zničit buldozery. Poprvé se tak stalo roku 1961, avšak o dva roky později kříže vyrostly na místě znovu.
V roce 1993 místo navštívil i papež Jan Pavel II a požehnal odsud celé Evropě. Papež také daroval obrovskou sochu Krista s rozpaženýma rukama, který stojí na úpatí vyvýšeniny. Že je místo velmi nábožensky laděné poznáte i podle růženců, které se jsou ověšené kolem křížů a také podle svatých obrázků, kterých se tu nachází nespočet. Místem také proudí velmi pozitivní energie a ucítí ji i ti, kteří nejsou senzibilové.
Čím se Hora křížů také liší, je to, že vznikla čistě z dobrovolné vůle lidí, nikoli církve. V současné době tak vyvýšeniny zdobí přes 100 tisíc křížů.
Zdroj informací: Lonely planet
Zdroj foto: Pixabay