Žijeme v době, ve které můžeme neomezeně cestovat. Večer nás napadne, že bychom chtěli posnídat v Paříži, a tak večer koupíme letenky a letíme. Můžeme letět kamkoli a nikdo nás nezastaví. Cestovní ruch je jedním z nejvíce rostoucím a rozvíjejícím se byznysem na světě. To sebou samozřejmě přináší určitá pozitiva, ale bohužel také negativa, která odnášejí především památky, které jsou navštěvované.
Leckdy se turisté chovají nezodpovědně a tak, jako by jim snad patřil svět. Mnohé památky světa jsou tak masově zasaženy turismem, že je to až ničí, avšak lidí přibývá stále víc a víc. Půjde to někdy zastavit? Poučí se někdy lidé?
Egyptské pyramidy
Pyramidy špičatého tvaru jsou tu už přes 3 tisíce let, některé jsou ještě mnohem starší. S moderní dobou, ale zažívají nepříjemný zájem turistů, který jim zrovna moc neprospívá. Během posledních pár desítek let navštívili egyptské pyramidy více jak miliony lidí. Avšak značná část těchto turistů hledí jen na své zájmy. Často se kvůli fotce nebojí na pyramidu vylézt, jen aby měli speciální fotku. Není ani neobvyklé, že se turisté snaží ulamovat kusy pyramid, aby měli „něco“ na památku. Nemluvě ani o stánkařích, kteří rýžují na turistech před pyramidami a prodávají kýčovité suvenýry a elektroniku.
Benátky
Město není ani třeba představovat. Jistě jste si všimli, že za posledních pár měsíců se stále rojí články, které popisují, jak se město doslova dusí pod náporem turistů. Kdysi romantické vodní uličky totálně pohltil masový turismus. Přestože se Benátky snaží omezit návštěvnost svého města, je jen otázkou času, jestli se vůbec něco změní. Je to neuvěřitelné, ale Benátky navštíví měsíčně až milion lidí. Je jasné, že takový nápor turistů dlouho město nemůže vydržet. Obzvlášť když je postavené v laguně na dřevěných pilířích a je všeobecným faktem, že se pomalu a jistě potápějí. Holt lidé jsou prostě lhostejní ke svému okolí.
Souostroví Phi Phi
Stačil jeden film, aby se místo proměnilo v nejnavštěvovanější souostroví světa, protože kdo tady nebyl, jako by nežil. Bohužel to se odrazilo na celé panenské přírodě. Místo jednoduchých chatrčí tu stojí luxusní resorty a soukromé vily. Klid a pohoda se z místa rázem ztratil. Ráj na zemi se proměnil doslova v peklo. Ostrov Koh Tachai musel být pro veřejnost uzavřený, protože se škody, které lidé napáchali, se ostrov bude ještě dlouho vzpamatovávat, aby obnovil svou přirozenost, která ale už nikdy nebude taková jako dřív.
Galapágy
Ani tento kousek světa se nestal pro lidi nedotknutelný. Člověk má potřebu kolem něj postavit skleněnou kouli, aby už další turista nemohl zničit tento jedinečný svět, ale bohužel. Každý rok se na souostroví vypraví více a více lidí. Stačí si otevřít internetový porhlížeč ap odívat se na nabídky cestovních kanceláří. Přitom je to klenot, o který musíme pečovat a ne ho ničit. Některé druhy zvířat, kteří na ostrovech žijí, třeba želva sloní nebo tučňák galapážský, se tak stávají čím dál ohroženější. Ono taky se není čemu divit. Ostrovy byly dlouhá léta odstřižena od civilizace a člověk by měl mít pouze posvátné povolení na ně vstoupit, ale bohužel…
Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: Lonely Planet, Reuters