Na co si dát pozor při výběru peněz z bankomatu v zahraničí

Autor:

V zahraničí vám často dobře poslouží platební karta, ale někdy se hodí mít u sebe i peníze v hotovosti, pro takové případy jsou tu bankomaty, které se ale často lidé bojí v zahraničí používat, přestože se nemusí vůbec ničeho obávat. Letní dovolené sice už pomalu končí, ale lidé budou do ciziny jezdit dál, a tak se pojďme podívat na tipy, které vám s vybíráním z bankomatu v zahraničí pomůžou.

Přiložte a vybírejte

Jedním z nejbezpečnějších způsobů výběru hotovosti z bankomatu je bezkontaktní výběr. Kartu nemusíte vkládat kartu do čtečky. Jednoduše ji přiložíte na příslušné místo bankomatu, zadáte PIN a transakce je hotová. Při výběru z tohoto typu bankomatu máte jistotu dodržování nejmodernějších a nejpřísnějších bezpečnostních norem. Pokud nikomu fyzicky nesdělíte PIN, kartu prakticky nelze zneužít a vaše finance jsou v bezpečí.

Bankomat zkontrolujte

Jestliže máte pochybnosti o výběru hotovosti z určitého bankomatu, pak se nejdřív pokuste pohnout s klávesnicí. Takto zjistíte, zda je klávesnice součástí bankomatu nebo zda je upevněná jen volně (to může být známka podvodné manipulace).  Dále se pokuste pohnout plastovým krytem kolem otvoru na platební kartu. Pokud je tento kryt uvolněný, opět by to mohlo být znakem podvodného jednání. Při zadávání PINu si vždy zakrývejte klávesnici! Takto ochráníte PIN před slídivýma očima nebo před případnými nahrávacími zařízeními zločinců.

Jednou z bezpečnostních funkcí na většině moderních bankomatů je čtečka karet DIP. Do této čtečky se karta zasunuje pouze částečně a kdykoli během transakce ji lze lehce vyjmout. Výhod tohoto řešení je celá řada. Například v zemích, kde dochází k častým výpadkům elektřiny, čtečka DIP umožní snadno kartu vyjmout i v případě výpadku proudu. Na čtečku DIP se navíc velmi obtížně hackerům instaluje sledovací zařízení. Díky tomu jsou vaše osobní i bankovní údaje v bezpečí.

 

U bankomatu dodržujte zásady bezpečnosti a nemluvte s cizími lidmi

Při výběru hotovosti je důležité pozorně sledovat okolí. U bankomatu se nebavte s cizími lidmi. Běžně se stává, že k vám přijde místní člověk a nabídne rozměnění bankovek, které jste právě vybrali. To rozhodně odmítněte a jděte pryč! Podobným pokusům o podvod nejlépe zabráníte tak, že během transakce i po ní se vyhnete jakémukoli kontaktu cizími lidmi, kteří vás oslovili. Ani když za vámi nikdo nestojí, opatrnosti není nazbyt. Při zadávání PINu vždy zakrývejte dlaní klávesnici. Věřte nebo nevěřte, ale zloději dokážou instalovat kamery u bankomatu tak, že dokážou zachytit, jaký PIN zákazník zadává. Zakrytím klávesnice dlaní tomu zabráníte. Jistota je jistota.

Dávejte pozor, co se děje v okolí

V turistických destinacích se nacházejí tisíce bankomatů, takže možnosti volby jsou široké. Doporučuje se však vyhýbat bankomatům na špatně osvětlených místech mimo hlavní městská centra. Na odlehlejších místech raději hotovost pozdě v noci nevybírejte. Nevybírejte z podezřelých bankomatů, které vypadají poškozené nebo u kterých je zřejmé, že s ním někdo manipuloval.

Pozorně čtěte pokyny na displeji

Před výběrem hotovosti z bankomatu se rozhodněte, kolik si chcete vybrat a za jakých podmínek. Vybírejte kartou, u níž znáte limit pro výběr hotovosti. Většina bankomatů vám nabídne všechny obvyklé služby, jako například dotaz na zůstatek nebo DCC (Dynamic Currency Conversion). Jednou hlavních předností služby DCC, kterou najdete na všech moderních bankomatech, je to, že částku, kterou z účtu vybíráte, vidíte ve vaší domácí měně. Pokud možnost DCC odmítnete, pro transakci se použije směnný kurz vaší banky. Částku strženou z účtu však zjistíte teprve až po výběru hotovosti nebo z výpisu z účtu. Ve většině případů se na transakci uplatní paušální poplatek z výběru. Ten se obvykle pohybuje v řádu desítek korun.

 

Sledujte své transakce

Divili byste se, kolik lidí nesleduje své výběry hotovosti a tímto způsobem jim unikají zásadní informace. Pro udržení přehledu o transakcích je dobrou pomůckou stvrzenka. Doporučujeme si stvrzenky schovávat! Stvrzenka je dokladem o výběru hotovosti a v případě poruchy na bankomatu vám pomůže při uplatňování reklamace. Stvrzenka rovněž obsahuje informace o vašem bankovním účtu, které by se určitě neměly dostat do nepovolaných rukou.

Věřte důvěryhodné značce

Při výběru hotovosti v zahraničí je nejlepší využít známé důvěryhodné banky nebo globální platební společnosti, jako je například Euronet. Taková společnost nabízí služby, protokoly a bezpečnostní opatření na stejné úrovni po celém světě. Při výběru z bankomatu tak máte jistotu.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: ATM Euronet – tisková zpráva