Ve Středočeském kraji naleznete mnoho oblíbených hradů a zámků, ale také technických památek nebo přírodních úkazů. Mezi ně patří i nově otevřená turistická místa.
Každý cestovatel si tady najde to své a každý výlet může být úplně jiný. Co nového a zajímavého můžete v regionu navštívit? Začneme v obci Jílové u Prahy. Zde se totiž nachází muzeum věnované tuláctví a hornictví v Posázaví. Už za měsíc se zde navíc zpřístupní nová expozice věnovaná právě historii a současnosti trampů. Cílem je oslovit mladé zájemce o přírodu, chataření nebo nespoutané dobrodružství. Výstavu doplní i replika dřevěného trampského srubu a interaktivní mapa osad.
Z muzea se rovnou vydáme do přírody, protože v Českém krasu se chystá otevření návštěvnického centra. Tento dům se tak rovněž stane vstupním prostorem do Koněpruských jeskyní. Seznámíte se tu jak s přírodou, tak i s významem Českého krasu jako chráněné krajinné oblasti. Pro malé návštěvníky tu bude k dispozici také prolézačka umělou jeskyní. Legendární pochod Praha-Prčice je každoroční tradicí, na kterou se nezapomnělo ani v inovaci. Chystá se totiž vyznačení dálkové trasy pro pěší i cyklisty.
Každé léto jezdil na renesanční zámek v Brandýse nad Labem habsburský panovník Rudolf II., a letos můžete i vy. Od loňského roku zde totiž probíhala revitalizace zahrad, které svého času patřily k nejvýznamnějším na starém kontinentě. Zahrady tak prošly hezkou proměnou, která však zachovala staré prvky. Obnovit se podařilo i zámecký skleník, který se stane místem pro konání kulturních a společenských akcí.
Blíží se také dokončení rekonstrukce chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně na Bartolomějském návrší, který byl na nějakou dobu nepřístupný. Plné obnovení návštěvnického provozu téměř bez omezení se očekává už od letošního jara. Nadšeni budete i kostnicí, do které se při prohlídkách chrámu vždy dostanete. Jen na varhany si budete muset ještě chvíli počkat, hudební nástroj se sem vrátí až v průběhu léta a k použití bude připraven do konce října. V tuto chvíli probíhá sbírka na obnovu varhan, pojmenovaná Darujte tón.
Poslední zmínka se týká štoly Bylanka v Kutné Hoře. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří mají rádi dobrodružství. Důl bude vybaven historicky věrným způsobem. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet lezení po žebřících, místy i po kolenou, nebo brodění vodou.
Zdroj informací: Autorský text, Středočeská centrála cestovního ruchu
Foto: Pixabay