Na co si dát pozor při cestě do Egypta bez cestovní kanceláře

Autor:

Egypt láká k poznávání tajemství starověkých pyramid a jiných majestátních památek. Nabízí také exotická jídla i nekonečnou Saharu.

Každá cesta na vlastní pěst by se měla pořádně promyslet a zvážit. Je nutné vyřídit důležité formality a mít v rukávu případně i zadní vrátka, kdyby se něco pokazilo. V případě dobrodružství na jiném kontinentu, než na tom evropském, musíte brát v potaz tamní kulturu a zvyky, kolikrát diametrálně odlišné od těch našich.

Vyřízení víza

Předtím než si sbalíte kufr a horlivě vyrazíte na letiště, je nutné si zařídit vízum. Pokud cesta netrvá déle než 30 dní, vyplatí se nejlépe turistické vízum, které se dá vyřídit přímo na letišti v Egyptě. Stojí 25 dolarů, platba kartou obvykle nelze. Pro úspěšném vyřízení je nutné mít platný cestovní pas a vyplněný formulář. Požádat o vízum lze i online na stránkách oficiálního vládního egyptského portálu.

Hrubý itinerář a doprava

Egypt není pouze o válení se u moře nebo prozkoumávání pyramid, nabízí mnohem více. Je vhodné si tedy naplánovat dny podle oblastí, které chcete navštívit. Sestavit si plán, podle kterého snadno zjistíte, kolik a na co budete potřebovat času a především, jak se tam dostanete. Pronájem automobilu lze, ale je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz. Navíc půjčovny bývají obvykle drahé a kvalita vozů často neodpovídá standardům. Stejně tak počítejte s tím, že se ne všude dostanete autem. Do některých oblastí se smí cestovat pouze za přítomnosti vojenského konvoje a hlásit se průběžně na policejních stanicích. Řízení je také hodně o obezřetnosti, neboť většina Egypťanů nedodržuje žádné dopravní předpisy.

Vhledem k bezpečnostní situaci v zemi se absolutně nedoporučuje stopovat! Využít ale můžete veřejnou dopravu, která je levná a především bezpečná. Po městě se lze dopravovat taxíky nebo Uberem. Levněji budete jezdit v bílých taxících, u kterých si vždy ale zkontrolujte, zda běží tachometr. Pro zdolávání opravdu velké vzdálenosti se vyplatí vnitrostátní let. Hojně se využívá vlak a autobus vás doveze do míst, kam koleje nevedou.

Základy arabštiny

Většina místních nemluví anglicky, přesto se snaží pomoci, jak jen mohou. Je vhodné se naučit slovíčka jako například ano / ne, děkuji, sbohem / ahoj a další fráze, které pomohou například lokalizovat hotel / autobusovou zastávku / případně toalety.

Pozor na extrémní počasí

Do zavazadla si určitě přibalte několik opalovacích krémů s vysokým faktorem, neboť přesně taková věc bývá v Africe nedostatkovým zbožím, a proto je drahá. V období léta je samozřejmě v zemi nejhůře, tedy až 45 stupňů. V případě pobytu přes noc na poušti je vhodné zvážit i termo prádlo, protože obzvlášť v zimních měsících je chladno. Lepší to v zimě není ani ve městech, neboť budovy špatně izolují teplo a často bývá venku „tepleji“ než uvnitř.

Doma nechejte veškeré vyzývavé oblečení, ženy by neměly mít ani výstřihy nebo krátké šortky. Pohybovat se budete mimo letoviska, kde jsou jiná pravidla. Zbytečně si tak nezadělávejte na problémy. Nejlepší bude prodyšné oblečení konzervativních barev. Vhodnou volbou jsou také bavlněné oděvy.

Foto: Pixabay

Egyptská etiketa v praxi

Kromě vhodného oblékání je rovněž na místě dodržovat místní zvyky a kulturu. Před návštěvou mešity si zujte boty a v případě žen je nutné zakrýt si vlasy. Focení památek je dovoleno, ale bez blesku. Dávejte si pozor na focení lidí, ke kterému potřebujete jejich souhlas a nefoťte místa, kde je to vysloveně zakázáno.

Jestliže za dobrodružstvím vyrazíte v páru, měli byste se na veřejnosti zdržet veškeré náklonosti. Předejdete tím spoustě zbytečných problémů. I nevinné držení za ruku nesezdaného páru, může být v Egyptě považováno za nepřípustné. Polibky a jiné kratochvíle si raději nechejte do soukromí.

Egypťané nemají příliš vysoké platy, a tak se bakšiš bere jako běžná součást služeb. V restauracích a kavárnách je spropitné zhruba 10 – 15 % útraty. Vyšší bakšiš se nechává například řidičům, kteří s vámi stráví celý týden, nebo průvodcům. V mnoha případech se vyplatí zaokrouhlit cenu nahoru například v taxíku, kdybyste si v něm totiž něco zapomněli, existuje vyšší pravděpodobnost, že se svou ztracenou věcí zase setkáte.

Jste v Africe, a tak se očekává, že budete smlouvat o cenách výrobků. Děje se tak především na trzích. Obvykle jsou ceny u věcí nadsazeny a netrpěliví prodejci čekají, až s nimi začnete hru se smlouváním – buďte vytrvalí, stojí to za to. Nicméně smlouvání se nepraktikuje v klasických obchodech a u atrakcích, zde je prostě cena pevně daná.

Pozor na vodu i jídlo

Nikdy, ale opravdu nikdy nepijte vodu, která není balená. Voda z kohoutku je spíše závadná pro evropské žaludky, ale ani místní si nedovolí ji příliš pít a raději nakupují PET lahve. Případně si s sebou můžete vzít filtr na vodu. S jídlem se to má podobně, nejezte neomyté ovoce. Co se týká jídla v ulicích, dobře zvažte kde a co koupíte. Mnohdy totiž suroviny nejsou správně skladované a v horku se rychle kazí. Tak, abyste místo poznávání kultury, neskončili trůnit na záchodě.

Nezapomeňte na bezpečnost!

Platí to stejně jako všude jinde po světě. Vyhýbejte se osamoceným uličkám, nechoďte do tmavých ulic nebo prázdných míst. Obecně je lepší nevycházet v noci a už vůbec ne o samotě. Pokud se necítíte bezpečně, vyhledejte přítomnost žen a dětí. V taxi cestujte vždy sami, tedy s nikým dalším cizím.

Před odjezdem se nezapomeňte zaregistrovat do DROZDu, kdyby se cokoliv pokazilo a nebo se vyskytly nepředvídatelné události, budete o nich informováni. Případně vaši blízcí budou vědět, kde jste. Hodí se mít v telefonu i egyptskou SIM kartu. Ty stojí obvykle pár korun a je to cesta, jak mít přístup k internetu. Používání vašeho tarifu v rámci roamingu je totiž příliš drahé a nevyplatí se.

Zdroj informací: Lonely Planet, Travel Bible, Planeta cestování, vlastní zkušenosti autorky textu
Zdroj foto: Pixabay