Co je vízum a kde ho získat

Autor:

Cestování do některých zemí může být podmíněno i disponováním dokumentem, který se nazývá jednoduše – vízum. To povoluje osobám vstup a pobyt v určitém státu.

Vízum může mít několik podob. Může to být formulář, ale také jen razítko v pasu. Jedno je ale jisté, vždy jej vydá země, do které se chcete vydat. Získání víza není 100% a někdy se může stát, že jej nedostanete, protože nesplňujete určité podmínky.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak existuje několik variant (turistické, zdravotní, pracovní, krátkodobé, dlouhodobé, atd.). Například USA poskytuje přes více než 20 víz, ze kterých si musíte vybrat. Je důležité vybrat taková, která jsou vhodná pro váš pobyt, protože některé jsou omezené i časem pobytu. Pokud budete tak chtít vycestovat za pandou do Číny nebo třeba jen tak do Ruska, vízum budete rovněž v obou případech potřebovat.

Pro naše účely cestování poslouží turistické vízum. Za takové vízum je někdy nutné zaplatit i poplatek.

Kde vízum získám?

O vízum můžete požádat na zastupitelském úřadu – konzulát a velvyslanectví. Máte-li koupenou dovolenou přes cestovní kancelář, je jednoduší celý proces nechat na cestovní agentuře a případně se jen ujistit, jestli cestovní kancelář udělala vše pro to, aby vízum pro vás získala a opravdu jej máte vyřízené a platné. Pokud to budete dělat sami, je nutné, aby všechny náležitosti byly v pořádku a nestalo se, že na hranicích zjistíte, že je vízum vlastně neplatné. Vhodné je, aby vám s vyřizování pomohl někdo, kdo to už dělal – ušetříte si nervy a čas. Žádost o vízum byste měli začít vyřizovat včas, ne vždy totiž tento proces trvá krátce.

Co pro vízum musím doložit?

Je vhodné na úřad zavolat a objednat se, případně se ujistit, které dokumenty s sebou budete potřebovat a kolik to bude stát (to se může lišit). Každopádně ve většině případů budete potřebovat: vyplnění formulář, fotografii, cestovní doklad, podpůrný doklad o účelu pobytu, ubytování a finančních prostředcích, cestovní pojištění. Někdy bude ale nutné doložit ještě zvací dopis nebo třeba i koupené letenky.

Před cestou se raději podívejte na stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde naleznete případné informace o aktuální situaci v zemi, vzhledem ke koronaviru, a také to, zda-li je nutné mít pro cestu vyřízené vízum.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí, Magistrát hlavního města Prahy
Zdroj foto: Pixabay