Podzim na silnicích: Pozor na srnky i kluzké plochy

Autor:

Podzim dává každoročně řidičům zabrat. Dřív se stmívá a často na cestách můžete potkat nečekané mlhy i bloudící zvěř. Je tedy načase být za volantem obezřetnější.

Zatímco barevné listí na stromech dokáže vykouzlit úsměv na tváři, vlhké listí, na kterém vám může ustřelit zadek auta, už moc ne. A co teprve hustá mlha a řidiči, kteří neumí správně používat mlhová světla. V neposlední řadě se zvyšuje pohyb divoké zvěře kolem silnici. Ke konci října se začne na silnicích objevovat větší množství aut a zejména svátečních řidičů, kteří se vydávají na hroby kvůli blížícím se Dušičkám. Holt nástrah je všude plno, tak si je stručnosti zopakujeme.

Hustá mlha a používání světel

Nejen ráno, ale i k večeru se může stát, že na cestách potkáte mlhu. Jak v takové situaci reagovat? Důležité je pustit správná světla. Zapomeňte na ta dálková, která neumožní v tomto případě dohlédnout daleko a obvykle kvůli nim vidíte hůře. Raději rozsviťte potkávací (a obrysová) světla, mlhová světla zapněte, jakmile se sníží viditelnost pod 100 metrů – to znamená, že ve městě v koloně to není zas tolik potřeba (tedy pokud vidíte minimálně auto před vámi).

Při jízdě v mlze se může stát, že se vám začne mlžit sklo – je nutné tedy zapnout na max. vyhřívání a rychle se toho zbavit. Vhodné je také udržovat větší vzdálenost před vozidlem, neboť se může stát nějaká neočekávaná situace a kvůli krátkému rozestupu byste to nemuseli už dobrzdit. Co se týká samotné rychlosti, je vhodné ji snížit vzhledem ke snížené viditelnosti na cestě.

Divoká zvěř u cesty

Srnku, divočáka nebo nějaké jiné zvíře potkáte běžně u silnic, ale s blížícím se podzimem ubývá potravy a zvěř se vydává z lesa do pole, kde ještě zůstávají poslední zásoby. Je nutné být pozornější obzvlášť v sychravém počasí a v noci, kdy je rozeznání zvířete na vozovce přeci jen těžší – proto používejte dálková světla vždy, kdy je to možné (samozřejmě s ohledem na to, že neoslníte protijedoucí vůz). Dále pak pokud jedete v úsecích, které jsou označeny právě dopravní značkou pro vysoký výskyt divoké zvěře, raději zpomalte, stejně tak projíždíte-li lesem.

Dostatečné množství kapaliny do ostřikovačů

Déšť se střídá s prachem a mlhou, a tak stále dokola. Je nutné tedy mít vždy čisté zorné pole, protože není nic horšího, než když si chcete setřít tu blátivou skvrnu ze skla, stříknete a stane se jen to, že skvrnu rozmažou po celém skle stěrače – problém na světě. Ujistěte se tedy, že vám nedochází voda do ostřikovačů. Když dojde na nejhorší, můžete je koupit na čerpací stanici, ale bude vás tam stát víc než v běžném obchodě.

Přezouvání pneumatik

Začátkem listopadu přichází povinnost pro všechny řidiče přezout na zimní pneumatiky. To z vlastní zkušenosti doporučuji udělat dřív než 31.října, protože s postupujícím časem se počasí bude čím dál tím horšit a může se klidně stát, že brzy napadne sníh. Navíc na konci října budou chtít přezouvat všichni a servisy budou mít plné termíny, a tak si budete muset bohužel počkat. Raději také zkontrolujte minimální hloubku dezénu, co se týká zimních pneumatik musí být minimálně 4 milimetry, v případě letních pak 1,6 milimetru. Jestliže se blížíte už k této hranici, je na zváženou pořízení nového obutí na vůz.

Pozor na chodce

Je potřeba nezapomínat na fakt, že na vozovce často nebudete sami. Ať už jde o chodce nebo cyklistu, oba by měli přemýšlet nad svým bezpečím. To znamená za každé okolnosti být viděn – k tomu poslouží reflexní prvky (třeba na bundě, páska kolem batohu nebo na noze), které dokážou často odvrátit katastrofu právě při snížené viditelnosti v mlze nebo ve tmě. Stejně tak by se měli pohybovat po správné straně silnice.

Listí, kam se podíváš

Posledním problémem, který se může vyskytnout, je spadané podzimní listí. To může způsobit vrásky zejména v úsecích po dešti nebo po ranní rosné mlze. Pokud totiž například najedete rychle do zatáčky a ještě k tomu blíže ke kraji, může se klidně stát, že vám auto cukne a dostanete se do smyku. Voda a listy jsou takřka ideální kluzkou plochou, proto si v úsecích, které moc neznáte dávejte pozor. Pro tyto případy se také doporučuje mít obuté pneumatiky s vhodným dezénem pro kvalitní odvádění vody, čímž se dá vyhnout i obávanému aquaplaningu.

Zdroj info: Policie ČR, BESIP, vlastní zkušenost autorky článku
Zdroj foto: Pixabay