Nádherná příroda, tajemná zákoutí a neobyčejné skalní útvary. Takové je Severní Irsko, které skrývá krásy a také přírodní útvary, které nikde jinde na světě nenajdete. Jedním takovým místem je například i Obrův chodník. Přírodní památku naleznete na severním pobřeží v hrabství Antrim. Celý úsek chodníku měří šest a půl kilometru.
Co na první pohled zaujme je tvar, který je systematický a víceboký. Nejčastěji jsou k vidění šestiboké hranoly o průměru až 58 centimetrů, avšak není výjimkou, abyste nalezli i osmiboké hranoly. Kamenné sloupy čítají do výšky až osmi metrů a všechny do sebe perfektně zapadají.
K chodníku se samozřejmě váže i legenda, která praví, že irský obr Finn MacCool chtěl vyzvat na souboj svůj skotský protějšek, a to obra Benandonnera. Avšak žádná loď nebyla dost velká, aby oba obry přepravila a souboj se tak nemohl uskutečnit. Následovalo dlouhé přemýšlení, až to Finn vyřešil. Postavil mezi Irskem a Skotskem chodník.
Benandonner zatím čekal v poklidu domova, než bude chodník postaven. Také se o něm tradovalo, že byl mnohem větší a silnější než Finn. Není divu, že byl přesvědčen, že Finna snadno porazí, avšak svou domýšlivostí se nechal snadno oklamat. Bystrá manželka MacCoola obelstila skotského obra jedna dvě. Navlékla svého muže do dětských šatů a když jej pak Benandonner viděl, zalekl se a utekl. Když totiž uviděl obra v dětských šatech, bál se ho, protože jak velkého otce může mít tak obrovské dítě?
Ze strachu, že by jej Finn mohl následovat, postupně chodník při svém úprku ničil. To, co z něj zbylo můžou cestovatelé obdivovat do dnes. A jaký je pravý příběh o chodníku? Čarovala matka příroda. Severní Irsko se nachází ve vápencové oblasti, tudíž vulkanická činnost na dně moře zajistila, aby horké magma vystoupalo na povrch skrze pukliny vápence. Tam pak začalo tuhnout. Hornina, která se následně na povrchu země zformovala je převážně čedič a bazalt. Postupem let se začaly tvořit na povrchu horniny praskliny, které vytvořily dnes už zjevné víceboké hranoly.
Zdroj informací: Lonely Planet, Travel Portal
Zdroj foto: Pixabay