Na sjezdovkách nově potkáte policii. Dohlíží tu na bezpečnost lyžařů

Autor:

Lyžaři se v moravskoslezských skiareálech setkávají od ledna se speciálními pořádkovými hlídkami. Jednotky dohlíží především na bezpečnost a pomáhají, když se někdo zraní.

Jednotka je vybavena zimním oblečením a také oblečením, ve kterém se mohou volně pohybovat po horách, aby kontrolovali například skialpinisty. Každý z nich má také u sebe malou lékárničku a reflexní vestu, aby šlo jasně poznat, že se jedná o policisty.

Pro pohyb na svazích jim slouží lyže, pokud je potřeba specifického výkonu, mají k dispozici sněžnou čtyřkolku, kterou využívají spíše na převážení zraněných osob. „Konkrétně naše jednotky potkáte v lyžařských areálech Bílá, Gruň, Pustevny, Severka, Mosty u Jablunkova v rámci Beskyd a v Jeseníkách jsou policisté v areálu Ovčárna,“ uvedla Pavla Procházková, policejní mluvčí Moravskoslezského kraje.

Lyžařské hlídky mají zdravotnický výcvik, a tak mohou být velmi nápomocní horské službě. Často ji tedy asistují a jsou to právě oni, kdo bývají u zraněných na svahu jako první. V případě potřeby mohou zraněnou osobu transportovat na sněžné čtyřkolce nebo vytyčit bezpečné místo pro přistání vrtulníku. Jejich primární funkcí je prevence a dohlížení na chování lyžařů a snowboardistů na svazích.

Dále se věnují hledaní pohřešovaných osob a pomáhají při kontrolách skialpinistů, kteří obvykle nerespektují vyznačené trasy a riskují svou bezpečnost mimo ně. Když zrovna nejsou na sjezdovce, pak pomáhají například řídit dopravu, která může být poblíž sjezdovek zejména o víkendech opravdu komplikovaná a vydávají se také do chatových oblastí, které bývají přes zimu opuštěné, aby tam vše zkontrolovali. Aktuálně je potkáte i v rámci výstavy ledové sochy, která se koná v Pustevnách. Budou zde opět dohlížet na chování a dodržování bezpečnosti.

Policejní akce Bezpečně na horách se koná v Moravskoslezském kraji každoročně. „Od ledna za sebou již mají několik zásahů. V jednom případě pomohli mladé ženě na hřebeni Radhoště nalézt ztracený mobilní telefon a ve druhém případě asistovali při vytyčení místa pro přistání vrtulníku, který byl přivolán k ženě s epileptickým záchvatem,“ řekla Pavla Procházková.

Zdroj informací: autorský text, tiskové oddělení Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Foto: se svolením Policie ČR (KŘP Moravskoslezského kraje)