Na Svatojánské slavnosti připlují historické plachetnice z Benátek. Slavnost vyvrcholí koncertem na hladině Vltavy

Autor:

Už po patnácté v obnovené tradici se v Praze budou konat Svatojánské slavnosti NAVALIS. Vltava v blízkosti Karlova mostu se stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert.

Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od mučednické smrti sv. Jana Nepomuckého. Program slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od 14 hodin v Arcibiskupském paláci. Od 10 hodin budou také spuštěny benátské lodě na hladinu Vltavy. „Představíme zde novou knihu MUSICA NAVALIS – Dějiny slavností a kultu sv. Jana Nepomuckého, což je jediná publikace, která popisuje svatojánský kult od středověku po současnost,“ říká pražský převozník a ředitel muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. „Každý rok proto zveme do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice,“ zmiňuje Bergman. Návštěvníci NAVALIS si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet.

Slavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. „Arcibiskup pražský požehná v 16.30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17.30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého,“ uvádí Bergman. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.

Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého

Večerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy. „V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka,“ vysvětluje Bergman.

Skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Zdroj informací: Muzeum Karlova mostu Praha, NAVALIS
Foto: se svolením Svatojánského spolku