Návštěva kostnice utkví dlouho v paměti. Stejně jako cena vstupenky

Autor:

Zimní výlety máme nejraději, protože i o víkendu je všude minimum lidí. Tentokrát jsme se vydali na cestu do Kutné Hory, ve které jsme sice už několikrát byli, ale návštěva místní kostnice nám stále utíkala. Byl čas to napravit.

Po příjezdu lze zaparkovat prakticky kdekoli. Ideálně kolem informačního centra, protože právě tady si koupíte vstupenky na prohlídky. Novinkou tedy je, že se neplatí přímo v kostnici. Budova centra je nově zrekonstruovaná a moderní, poznáte ji tedy na první pohled. Kdo si však chce ušetřit cestu, může si koupit vstupenky online, buď z pohodlí domova nebo se u vstupu do kostnice nachází stojan s QR kódem.

Trochu drahá návštěva kostí

Na úvod je nutné zmínit, že se na žádném místě nesmí fotit, proto jsme pro ukázku kostnice použili oficiální tiskovou fotografii.

V plánu jsme měli podívat se na celý okruh, avšak nás trochu zarazilo, kolik peněz by to stálo. Okruh kostnice, katedrála Sedlec a chrám sv. Barbory vyjde dospělého na 360 korun, což je poněkud vysoká částka. Zvolili jsme nakonec jen katedrálu a kostnici, za což jsme zaplatili 220 korun na osobu. V případě dvou lidí je to tedy necelá pětistovka. Nedovedu si příliš představit, že na takový výlet vyrazí celá rodina, to by pak za dva dospělé a dvě děti do 15 let nechali, v případě zvolení kratšího okruhu, 600 korun (děti od 6 do 15 platí 80 korun, studenti do 26 let pak 150 korun).

V případě návštěvy i svaté Barbory by to vyšlo na 960 korun (dospělí 360 korun, děti to mají za 120, mládež pak za 270 korun)! Což je na výlet po církevních památkách docela dost. A pozor, pokud byste se rozhodli nakonec dokoupit vstupenky do chrámu, tak si na místě připlatíte. Vstupenka pro dospělého tam činí 180 korun, levněji (o 40 korun) vyjde rovnou balíček na pokladně turistického centra. Vzhledem k tomu, jak se všechno zdražovalo, si průměrná česká rodina bude hodně rozmýšlet, zda investuje takovou částku. Do toho samozřejmě nepočítáme cenu za cestu – auto nebo vlak – a také jídlo, případně kavárnu.

Foto: tisková fotografie Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec (kostnice)

Proč tady tolik mluvíme o cenách. Ono, kdyby to bylo perfektní, tak to člověk pro jednou oželí. Nicméně návštěva kostnice v nás vyvolala trochu pachuť, protože v době naší návštěvy byla polovina zavřená a v opravě. Chápu, je potřeba restaurovat a zima je proto ideální, protože není tolik turistů, ale nechápu, proč tuto skutečnost nepromítnou i do ceny vstupenky? Nad čím se také podivujeme, je, že nikdo na informacích nepronesl ani slovem, že je kostnice v rekonstrukci, tudíž uvidíme méně než obvykle. Lístek bychom si koupili i tak, ale bylo by fajn to vědět dřív, než člověk na místo dorazí. Na web jsme se nedívali, protože jsme si prostě řekli: Pojedem do kostnice! Nenapadlo nás kontrolovat web, když budem vstupenky kupovat v info centru. Nebyl to plánovaný výlet, prostě jsme jeli na blind. Na druhou stranu, abychom byli féroví, vstupné nebude od letošního roku levné ani na jiných památkách. Za lidové ceny si tak už neprohlídnete třeba exteriéry Pražského hradu.

Trochu děsivá výzdoba

Kutnohorská kostnice je prakticky podzemní kaple hřbitovního kostela Všech svatých. Na hřbitově tu bylo ve 14. století pochováno přes 40 tisíc zesnulých, které zasáhla morová rána a husitské války. Na konci 15. století se hřbitov zrušil a všechny kosti, které zde byly uloženy, pak poloslepý mnich seskládal do vysokých pyramid, které jsou v současné době k vidění v podzemní kapli. O nynější podobu se postaral stavební mistr František Rinta. Použil lebky a kosti z již uložených pyramid. Ty navíc vydezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Trochu zvrácené umění završil erbem Schwarzenbergů, který je rovněž celý z lidských ostatků a najdete ho uvnitř kaple na levé straně. Ten však není jediný. Z kostí je tu například i lustr nebo jimi lemované zdi. Z místa jsme odešli asi po 20 minutách, protože k obdivování lidských ostatků příliš netíhneme. Možná bychom ocenili, kdyby se v prostoru nacházely nějaké informační tabule, protože abyste se něco dozvěděli, tak si musíte koupit třeba audio průvodce nebo se prostě podívat na internet.

Zamířili jsme na druhé místo – do katedrály Sedlec, která se nachází na druhém konci od informačního centra. Z venku vypadá katedrála krásně. Po příchodu dovnitř je to trošku neosobní prostředí. Škoda, že zde nezůstaly po rekonstrukci některé přiznané stavební prvky, působilo by to lépe. Bohatě – jak se na církev patří – jsou vyzdobené prakticky jen dva výklenky a celá přední část. Ten duch a atmosféra místa, kterou zažijete například při návštěvě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražském Karlíně, se u nás nekonal. Samozřejmě to, jak to vnímáme my, není důležité, protože každý to dokáže ocenit jinak. Co nás potěšilo, jsou haptické pomůcky pro nevidomé a slabozraké. A také fakt, že se zde podařilo dochovat nejstarší gotickou monstranci na světě z 15. století. Tu můžete obdivovat za pořádně tlustým bezpečnostním sklem. Posledním místem našeho výletu byl chrám sv. Barbory, který jsme si prohlédli jen z venku.

Tip na dobrou kávu a oběd

Do Kutné Hory jsme dorazili před obědem, nejdřív jsme si chtěli všechno projít a pak si dát za odměnu jídlo. Co by to ale bylo za chození po památkách bez něčeho dobrého a především teplého do ruky. Zastávkou proto byla kavárna Turistka, která se nachází kousek od chrámu sv. Barbory. Vevnitř to mají hezky útulné a obsluha je přátelská a milá. Dali jsme si chai latté a zázvorový čaj s sebou, oba nápoje byly vynikající, a především v tom chai latté byla cítit výrazná chuť koření.

Místo na oběd jsme vybrali podle recenzí a hodnocení na google. Zaujala nás tedy restaurace Dačický. Jedná se o poměrně velký podnik, který je stylizovaný do středověku. Veškerá výzdoba, jídelní lístek i servírky jsou tak oblečené. Ty chválíme za velmi sympatické vystupování. Pozitivně hodnotíme i krb, který vytápěl místnost, kde jsme seděli. Po příchodu jsme byli prakticky hned usazeni i přesto, že jsme neměli rezervaci a podnik byl docela plný. Ceny jsou tu vyšší, na druhou stranu jsou porce opravdu obrovské a chutné. My jsme si dali oba čaj (49 kč) a k jídlu obrovský vepřový řízek s vídeňským salátem (299 kč) a moravské uzené od pana řezníka Hrbka se špenátem a bramborovými špalíčky (209 kč). Doporučujeme, protože nám chutnalo a byli jsme spokojení, nikoho nenutíme, aby se sem šel najíst.

Zdroj informací: Autorský text, zkušenost autorky textu, Turistické informační centrum Kutná Hora – Sedlec
Foto: Michaela Rubešová