Není to tak dlouho, kdy jsme v Čechách zažívali pořádně studenou zimu. Teploty i v hlavním městě dosahovaly mínus 18 stupňů Celsia.
Teď si představte, že existují místa, kde je taková zima furt. Oproti tomu existují i extrémní tepla. Kdyby si člověk měl vybrat, raději by zůstal v tom našem optimálním – někdy s výskyty extrémů – klima. Nebo si dokážete představit, jak každý den mrznete v mínus 50? A co takhle už od rána se začít potit, protože i teplota ve stínu atakuje čtyřicítku.
Planeta je rozmanitá a nabízí zajímavé přírodní úkazy, a nejen ty, které můžete vidět, ale i ty, které můžete na vlastní kůži cítit. Dnes se podíváme na nejteplejší a oproti tomu nejstudenější místa na světě. Tak, co stěhovali byste se?
Ta nejchladnější místa
Stanice Vostok
Ruská výzkumná stanice byla postavena na Antarktidě v roce 1957. Jen o necelých 30 let později tu naměřili v jeden den neuvěřitelných -89,2 °C. Přitom běžné denní teploty se pohybují okolo -60 °C. Nejteplejším dnem v historii stanice byl 28. srpen 2011, kdy se oteplilo „až“ na -48 °C.
Stanice se stále využívá, dnes už tam ale naleznete i jiné národnosti jako jsou Francouzi i Američané. Základní potraviny, palivo a jiné důležité věci se na stanici dovážejí jednou ročně, a to speciálním konvojem.
Eureka
Místo se nachází na Ellesmerově poloostrově v Kanadě. Jedná se o oobservatoř, kde se střídá zhruba osm lidí. Průměrná teplota je zde -18,5 °C. V zimě není výjimkou, kdy teploty klesají k mínus padesáti. Za to v létě se tu zrovna moc neopálíte, protože letní teploty jsou maximálně do 10 °C.
Ojmjakon
Vítejte v nejchladnějším městě na světě, které je trvale obydleným. Žije tu zhruba na 500 lidí. Nejbližší hlavní silnice se nachází 35 kilometrů u města Tomtor. Bohužel v takovém mrazu nelze například pěstovat plodiny, a tak jsou obyvatelé závislí na dovozu potravin a dalších věcí. Sami zde mohou chovat jen dobytek, nebo praktikovat rybolov.
Země je tak trvale zamrzlá, že i vykopat hrob, trvá několik dní. Teploty v zimě dosahují mínus padesáti a v létě se otepluje na mínus deset. Dokonce v roce 1933 tu bylo naměřeno -70 °C.
Ta nejteplejší místa
Dašt-e Lút
Není to sice město, ale poušť, na které se tak nějak již tradičně šphají teploty velmi vysoko. Přeci jen i na únorové Sahaře bylo přes den 28 °C. Nicméně tohle místo se nachází v Íránu. Celková rozloha území je 50 tisíc kilometrů čtverečních a z toho 9000 kilometrů čtverečných tvoří právě poušť. Mezi lety 2005 a 2006 zde bylo naměřeno 70 stupňů Celsia – jednalo se o povrchovou teplotu, nikoli teplotu vzduchu.
Údolí smrti
Údolí leží v oblasti Sierra Nevada a své jméno nemá jen tak, ostatně to dokazuje i naměřená nejvyšší teplota na zemi. Ostatně není to jen nejteplejší, ale také nejsusší a nejnížené položené místo. Ve stínu tu bylo naměřeno 56 °C, což znamená, že na sluníčku to pěkně – pekelně – pálilo.
Jak už to ale tak bývá, pouště jsou toho zdárným příkladem, zatímco přes den se tu nedá téměř existovat, v noci to zas taková heuréka není, protože teploty často padají k nule a je zima.
Zdroj informací: Stoplusjednicka, Cestovinky
Zdroj foto: Pixabay