Tajemství původu Stonehenge bude brzy možná rozluštěno

Autor:

Vědci se domnívají, že by některé kameny ze starověkého magického místa v Anglii mohly pocházet z jiné starší památky ve Walesu.

V dokumentu, který běžel na stanici BBC, se vědci zajímali o bližší původ Stonehenge a bylo objeveno, že některé z kamenů by mohly možná pocházet z jiného místa, a to z Walesu. Zde se také údajně nacházel kamenný kruh, který je znám jako Waun Mawn. Ten je dokonce starší než Stonhenge. Bohužel dnes z něj na místě zůstaly pouze čtyři monolity. V minulosti se ale v kruhu mohlo nacházet až 50 takových kamenů.

Stonehenge nedá vědcům prostě spát, a tak se stále jedná o jednu z největších nevysvětlitelných záhad na světě. První práce na něm začaly zhruba před 3000 lety před naším letopočtem – v té době byl postaven vnější kruh a příkop. O tisíc let později byl postavený už vnitřní kruh ze žulových kamenů. Zajímavostí ale je, že některé z kamenů mají nápadně podobné zářezy jako ty v Waun Mawn.

V průběhu zkoumání se přišlo na to, že kameny ze Stonehenge byly vytěženy z lomu v Preseli Hills. Právě tento lom se nachází poměrně blízko lokaci druhého kruhu. Je tedy možné, že migrující lidé si s sebou vzali – i pro ně nábožensky významené věci – v tomto případě monolity z druhého kruhu a postavili je na místo dnešního Stonehenge. To by v podstatě mohlo i vysvětlit fakt, proč tolik kamenů chybí v druhém kruhu – zmizeli a nikdo neví kam – a Stonehenge, co se týká počtu, je tak zachovalý.

Zdroj informací: English Heritage, History Channel
Zdroj foto: Pixabay