Perly hotelové architektury v Jižním Tyrolsku

Autor:

Ideální dočasné domovy v přírodní kulise hor a lesů, kam se rádi vracíme. Architektonické a designové klenoty. Takové jsou jihotyrolské hotely.

Jako první je tu Hotel Milla Montis, čtyřhvězdičkový klenot v Meransenu/Maransa, obci v regionu Gitschberg Jochtal, ve výšce 1414 m n. m. „Naším snem bylo stvořit něco zvláštního. Budovu, která ladí s okolím, ale zároveň se od něj odlišuje,“ shodli se zadavatelé Franziska a Roland Oberhoferovi. Proto si v soutěži vybrali jihotyrolského architekta a designéra Petera Pichlera.

Peter Pichler se učil u slavné Zahy Hadíd, která navrhla mimo jiné podobu Messnerova horského muzea na Kronplatzu. Pichler později proslul využíváním výjimečných tvarů a současných materiálů. Nyní jeho ateliér sídlí v Miláně a jeho portfolio se už pyšní i obdivovanou horskou chatou Oberholz v Obereggenu ve výšce 2096 m n. m., která připomíná hlavní loď katedrály. Mezi jeho další horské realizace patří hotel Tree Suites v Kitzbühelu a Tree Houses v Dawson Lake v USA.

Inspirace přichází, když plavu, pozoruji umělecká díla v muzeu nebo vnímám přírodu,“ prozrazuje Peter Pichler, a k přístupu svého architektonického studia říká: „Naše projekty přemosťují mezeru mezi interiérem a exteriérem a současným způsobem reinterpretují minulost. […] Při návrhu finálního projektu se necháváme inspirovat místní architekturou, která je zakořeněna v místě svého vzniku.“

Kompozice hotelu Milla Montis, rozložená do čtyřech posunutých dílů, které odlehčují celkovou hmotu, vychází z tradiční regionální architektury, konkrétně z klasické dřevěné stodoly, ovšem v současném provedení. Při návrhu zakřivených figurálních prvků fasády Peter Pichler měl před očim. Prosté, osvědčené a klasické vidle.
Interiéry hotelu jsou provedené v alpském stylu a jsou jednoduché, funkční a nadčasové, s jasanovým dřevem a zelenými lodenovými textiliemi. Protagonistou projektu je však dřevo – zvenku tmavé, zvnitřku světlé. Hledáte osobitou identitu a tichou sílu vycházející z přírody? Jste tu správně.

Také Floris Green Suites, součást hotelu Florian rodiny Thomasethů v Seis am Schlern v regionu Seiser Alm/Alpe di Siusi, přináší od loňského podzimu nabídku luxusní dovolené v originálním interiéru.
Deset apartmánů je seskládáno ve svahu do tvaru, který svou geometrií připomíná včelí plástve. Každý prvek struktury je bohatě prosvětlen a tím propojen s okolní uklidňující přírodou, zařízen vybranými přírodními materiály opět v unikátním designu. Příkladem výbavy interiéru může být například otočná samostatná umyvadlová skříňka se zrcadlem. Apartmány mají saunu i vířivku na vlastním balkonu s terasou. Terasa plynule přechází do okolí a prorůstají jí nově vysazené stromy.

Projekt vytvořilo vyhlášené studio Noa*. Areál harmonicky navazuje na sousední hotel Floris, ale zároveň tvoří samostatný objekt. Seskupení intimních buněk v promyšlené struktuře a s dřevěnou, živly zšedivělou fasádou je postavené na třímetrových průchozích podpěrách. Apartmány s výhledem do parku a na okolní horské scenérie mají bezbariérový přístup. Snídani vám naservírují přímo do postele a jako hosté získáte slevu na zapůjčení elektrokol anebo green fee na golfovém hřišti St. Vigil/San Vigilio. Ideální místo pro čas strávený ve dvou.

Zdroj informací: Jižní Tyrolsko – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay