Není růže jako růže. Letošní svátek zamilovaných ovládne jiná odrůda

Autor:

Absolutně nejoblíbenější valentýnskou růží je odrůda Red Eagle. Ta ale letos v květinářstvích bude chybět.

Jejím celosvětově jediným pěstitelem je nizozemská firma Arend Roses, která je na trhu od roku 1976. Loni v říjnu ale na svém facebooku oznámila, že kvůli vysokým cenám energií přerušuje pěstování s tím, že produkci letos na jaře opět obnoví. „Zatím je to ale jejich poslední zpráva, na trh s růžemi se nevrátili,“ potvrzuje Jiří Hemerle z květinářství Florea.

Valentýn a energie ženou ceny nahoru

Třikrát až pětkrát tolik zaplatí letos zákazníci za valentýnské vyjádření lásky. Důvodem není jenom obvyklý růst cen květin během svátku zamilovaných, ale i vývoj cen energií. Během Valentýna ceny obvykle rostou na dvojnásobek, ale i víc. „Nejvíce zdražují červené růže, ale například žluté nezdražují vůbec,“ říká Jiří Hemerle. Zimní nárůst cen květin nesouvisí jenom s valentýnskou poptávkou, ale týká se všech druhů, které k pěstování v Evropě potřebují teplo. „Například chryzantémy oproti loňsku zdražily pětinásobně,“ uvádí Hemerle.

Ceny energií letos představují další tlak na růst cen. Někteří pěstitelé omezili teplotu ve svých sklenících, nebo zmenšili plochu, na které květiny pěstují, takže letos vyroste méně květin. To všechno převis poptávky nad nabídkou ještě prohlubuje. Výpadek holandské produkce podle Hemrleho afričtí pěstitelé nezvládnou dorovnat, už teď cena za mezinárodní cargo přepravu vzrostla ze dvou na tři americké dolary za přepravovaný kilogram pro zákazníky s roční smlouvou.

Zmizelou růži letos nahradí Red Torch

I když je to svým způsobem klišé, červená nebo rudá růže zůstává nejspolehlivějším způsobem, jak milované osobě vyjádřit lásku. Na Valentýna jejich prodej roste až desetkrát. Největší zájem je o květiny dlouhé 90 a 100 centimetrů. Hit nizozemského pěstitele růží letos nahradí další žádané odrůdy: růže Ever Red s obřím květem, Red Torch a Rhodoss pocházející z farem v Keni.

Zdroj informací: Florea
Foto: Pixabay