Nestihli jste v létě moře? Tipy na evropské destinace, kde se vykoupete i v říjnu

Autor:

Zatímco u nás v říjnu teploty rychle klesají, v Evropě je stále dost míst, kam si můžete jet prodloužit léto. Středozemní moře je po horkém létě vyhřáté, a jeho teplota na mnoha místech neklesá pod 20 °C.

Zároveň říjen poskytuje ještě velké množství slunečných dní, než nastoupí podzimní deště. Která místa v Evropě jsou tedy vhodná na koupací dovolenou?

Kanárské ostrovy

Nejteplejší evropskou destinací jsou na podzim Kanárské ostrovy, zejména jejich největší ostrov Tenerife. Průměrná teplota se tu i v říjnu pohybuje kolem příjemných 25 °C a moře dosahuje teploty 24 °C. Kromě Tenerife neuděláte chybu ani s ostatními ostrovy jako je Lanzarote, Gran Canaria nebo Fuerteventura. Kanárské ostrovy jsou jediným místem Evropy, kde se dá koupat po celý rok, což samozřejmě znamená i celoroční velké množství turistů, a sezona tu v podstatě nikdy nekončí.

V říjnu už ale opadne hlavní letní vlna a zároveň se ještě vyhnete vlně turistů, která sem utíká před zimou v období prosince až března. Nevýhodou je dlouhá cesta (kolem 5 hodin) a vyšší cena letenek a zájezdů i mimo letní sezonu. Na druhou stranu jsou i v říjnu dostupné přímé lety z Prahy a na ostrovech stále fungují veškeré turistické služby.

Zdroj foto: Pixabay

Kréta a Rhodos

Největší řecký ostrov Kréta je i v říjnu dobrou volbou. Denní teploty se tu pohybují kolem 25 °C a moře má stále příjemných 23 °C (hlavně v první polovině měsíce). Ideální je zvolit jižní pobřeží ostrova. V říjnu se vyhnete nesnesitelnému horku i davům turistů, zároveň ale ještě zůstávají otevřené hlavní atrakce a restaurace. Nevýhodou Kréty je, že tu hodně fouká. Zatímco v létě představuje vítr příjemné osvěžení, na podzim může výrazně snižovat pocitovou teplotu.

Ještě o kus lepší variantou je Rhodos. V porovnání s Krétou má stabilnější a teplejší počasí, máte tedy větší pravděpodobnost, že se vyhnete dešti. Výhodou obou ostrovů je i krátká doba letu, která se pohybuje pod tři hodiny. Na oba ostrovy seženete i v říjnu letenky na velké množství termínů. Letět můžete přímo z Prahy, zhruba o polovinu levnější jsou k sehnání lety z Vídně.

Kypr

O něco vzdálenější Kypr nabízí teploty ještě o něco vyšší. Průměrná teplota moře je v říjnu 25 °C a teploty vzduchu se pohybují kolem 27 °C. Díky tomu je Kypr skvělým místem na koupání. Turisty velmi oblíbená je Larnaka, ležící na jihovýchodě ostrova, kde i v říjnu stále funguje turistické zázemí v podobě plážových barů a restaurací. Kromě koupání na krásných plážích může Kypr nabídnout i množství antických památek nebo krásnou přírodu. Přímý let z Prahy do Larnaky trvá tři a půl hodiny a s jedním přestupem seženete i letenky do města Pafos na západě ostrova.

Kypr

Zdroj foto: Pixabay

Alicante

Alicante je přístavní město ležící na samém jihu španělské Valencie, a je vhodným místem ke koupání. Průměrná teplota moře je 22 °C a díky tomu, že se jedná o větší město, se nemusíte obávat uzavřených restaurací nebo nedostatku nočního života. Kromě koupání nabízí Alicante i výborné vnitrostátní dopravní spojení, takže můžete pohodlně prozkoumat i okolí a užít si aktivnější poznávací dovolenou. Nevýhodou je, že na říjen už většinou neseženete přímé lety z Prahy a ani s přestupem to není žádná sláva. Cenově výhodné přímé spojení seženete po celý měsíc spíše z Vídně.

Malta

Posledním z evropských ostrovů, které stojí za zmínku, je Malta. Průměrná teplota moře dosahuje 23 °C a denní teploty se pohybují v rozmezí 17 až 24 °C. Počasí ale zdaleka není tak stabilní jako třeba na Kypru a je proto dobré počítat i s deštěm. Na druhou stranu, Malta není jen skvělá na koupání, ale nabízí i spoustu památek a zajímavých míst, takže se tu ani v případě špatného počasí nebudete nudit. Přímý let z Prahy trvá dvě a půl hodiny, ovšem vychází i v říjnu docela draho. Cenově mnohem zajímavější jsou přímé lety společnosti Ryanair z Vídně nebo Bratislavy.

Zdroj foto: Pixabay

Portugalsko a Madeira

Jestli vám nevadí studenější moře, můžete se v říjnu vydat i do Portugalska, konkrétně na samý jih do oblasti Algrave. Teplota moře se pohybuje okolo 21 °C, denní teploty se stále drží na příjemných 23 °C, a při troše štěstí se vám déšť může úplně vyhnout. Většina barů a restaurací je i v říjnu stále otevřená a ceny hotelů už klesají. Nevýhodou Portugalska je složité spojení, zatímco v sezoně seženete přímé lety z Prahy na letiště Faro, v říjnu už se sem bez přestupu nedostanete. Opět se tak vyplatí spíš letenky z Vídně dostupné celý měsíc za příjemné ceny.

Zvolit můžete i populární portugalský ostrov Madeira, přezdívaný jako ostrov věčného jara. Ten je ale spíš než na koupání vhodný na pěší túry po jeho úžasných přírodních krásách. Denní teploty se pohybují v rozmezí 18-25 °C. Průměrná teplota moře je sice okolo 22 °C, na Madeiře ale není tolik pláží jako třeba na Kanárských ostrovech. Výhodou Madeiry je i pravidelné přímé letecké spojení z Prahy po celý měsíc.

Zdroj info: Seatemperature, Wikipedie, dle zjištění autorky textu
Zdroj foto: Pixabay