Očkování nebo prodělaný koronavirus nemusí na dovolené vždy stačit

Autor:

Zdroj info: ERV Evropská pojišťovna ; zdroj foto: Pixabay

Existují stovky případů, kdy klienti v zahraničí onemocněli koronavirem nebo byli umístěni do karantény.

Řadě z nich vyšel pozitivní test, přestože měli dokončenou vakcinaci nebo COVID-19 prodělali. Je nutné myslet na fakt, že očkování chrání od těžkých průběhů nemoci, ale neznamená to, že se člověk nemůže nakazit. U některých klientů byla nutná hospitalizace na JIP, jelikož se jednalo o závažný průběh nemoci. Nezapomeňte, že neočkovaní lidé mohou být stejně náchylní k těžkému průběhu nemoci jako ti očkovaní, přestože je z velké části má chránit právě očkování. Každopádně žádná vakcína na světě nemá 100% ochranu, proto se mohou vyskytnout tyto vážnější případy u očkovaných lidí.

Těžký průběh v Egyptě

Těžký případ ERV Evropská řešila u klientky v Egyptě, která na dovolené onemocněla COVIDem-19 i přes absolvované dvoudávkové očkování. Pro komplikovaný průběh spojený s oboustranným zápalem plic strávila 10 dní na jednotce intenzívní péče. Po celou dobu hospitalizace s ní byli v kontaktu zástupci pojišťovny a asistenční služby, což velmi ocenila, protože byla v destinaci sama. Po čase se její stav začal zlepšovat a po měsíci byla po konzultaci s asistenčním lékařem, který případ od začátku pečlivě monitoroval, propuštěna z nemocnice. „Následně jsme zajistili novou letenku, transfer na letiště a návrat do vlasti s lékařským doprovodem. Uhradili jsme celkové náklady ve výši 496 320 Kč,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Karanténa na Maledivách

Před návratem z dovolené na Maledivách byla klientka umístěna do 14denní karantény kvůli pozitivnímu COVID testu. V souladu s místní legislativou uvízl v karanténě i její partner, přestože jeho test byl negativní. „Pro oba jsme zajistili prodloužení ubytování, dále opakované PCR testy, které naštěstí vyšly negativně, a zorganizovali jsme i odložený návrat do vlasti. Za oba klienty jsme uhradili vzniklé náklady ve výši 38 564 Kč,“ říká Vlastimil Divoký.

Další případy a náklady související s COVID-19

případ

destinace

náklady

7denní karanténa v hotelu (kontakt s nakaženým)

Egypt

16 500 Kč

10denní karanténa v hotelu (kontakt s nakaženým)

Kanárské ostrovy

45 700 Kč

3denní pobyt na JIP (onemocnění COVID-19)

Spojené Arabské Emiráty

61 000 Kč

1denní pobyt na JIP (onemocnění COVID-19)

USA

92 500 Kč

Zdroj dat a tabulky: ERV Evropská pojišťovna