Omán se znovu otevírá cestovatelům

Autor:

Po delší pauze způsobené covidem Omán opět začíná vítat zahraniční turisty. I Češi tak mají další destinaci, kam mohou za teplem létat celoročně, a která navíc není daleko.

Omán je jistota, ať už je váš cestovatelský vkus jakýkoli. Kdo chce odpočívat na pláži, čeká ho průzračné moře a bílé pláže, které se ani po týdnu neokoukají. Kdo je v duši cestovatel, bude obdivovat hory, poušť, skály, ale i zeleň, respektive datlové palmy na každém kroku, typická jezírka zvaná wádí, půvabnou arabskou kulturu a architekturu, skvělé jídlo už je jen příjemnou samozřejmostí pro každého. Díky tomu, jak rozmanitá země to je, získával si před pandemií Omán u českých turistů stále větší oblibu. Našli v něm alternativu za možná už trochu okoukanou Dubaj, která po čase může být trochu monotónní a milovníkům zeleně toho příliš nenabídne. Do Ománu se většinou létá s přestupem právě v Emirátech, ale je to jejich sousední země, takže cesta není o moc delší. Někdy se létá také přes Katar. V letadle i tak strávíte celkem asi sedm nebo osm hodin, což je v porovnání s jakoukoli jinou exotikou opravdu málo.

Rychle se rozvíjející země

Přiletíte do hlavního města Muscatu a už jeho překrásné moderní letiště vám připomene, že rozhodně neletíte do žádné zapomenuté arabské země. Na každém kroku je znát, jak rychle se Omán vyvíjí, a přestože je turisty zatím víceméně nedotčen, je připraven nabídnout ty nejlepší služby. V Muscatu se rozhodně musíte zajít podívat do mešity sultána Kábuse, kterého milovala celá země a který na začátku loňského roku zemřel. Byl to právě on, kdo se zasloužil o rychlý rozvoj státu.

Pokud se do Ománu chystáte na odpočinkovou dovolenou, pláže jsou sice i v Muscatu, ale mnohem hezčí pobřeží má jižnější Salalah, který je také zelenější. Vůbec nejlepší však je pronajmout si auto (ideálně terénní, abyste mohli do hor i do pouště), klidně i s průvodcem, což vám například cestovní agentura dokáže zajistit, a vydat se poznat z Ománu co nejvíc.

Kouzlo místních pevností a hor

První zastávkou může být jedna z mnoha místních pevností Nakhl, nádherná a majestátní. Ve stejnojmenném městečku se ještě stavte u termálních pramenů, kde přímo v říčce žije ten typ ryb, za jejichž pedikúru v Evropě draze platíme. Na podobné pevnosti pak narazíte ještě několikrát, mají podobnou architekturu a všechny jsou uvnitř, narozdíl od českých hradů a zámků, příjemně prázdné. Sem tam je váza, knihy či nefunkční dělo, jinak nic. Stejně jako veškeré ománské budovy, vše má jedinou barvu, což je uklidňující balzám pro oči.
Krásná je pevnost Jabrin, nejznámější je Nizwa. Přesto se ani tady nepotkáte s davy turistů. Všechny jsou krásné, ale návštěva dvou nebo tří bohatě stačí, protože se vám pak v paměti začnou slévat. Pak rozhodně vyrazte do hor. Připravte se na prach a strmá stoupání, ale také jedny z nejúžasnějších výhledů, které jste kdy viděli.

Wádí a noc v poušti

„Omán je sice čím dál populárnější, ale přesto působí neuvěřitelně klidně. Alespoň zatím se z ničeho nedělá turistická atrakce. Jediný náznak pocítíte u wádí Bani Khalid. Je pravděpodobně ze všech nejkrásnější, ale také plné lidí. Už proto, že se tu dá koupat. Klidnější je wádí Arbayeen a jeho okolí. Vezměte si s sebou zásoby a udělejte si tu celodenní piknik. Cestou se ještě stavte u Bimah Sinkhole, což je veliký kráter s průzračnou tyrkysovou vodou. I tady si můžete zaplavat, případně zaskákat z okolních skal, hloubka je bezpečná. Jestli chcete na nenáročnou túru, skvělé je wádí Shab,“ doporučuje Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury.

Nenechte si ujít ani pouštní oblast Wahiba Sands. Najdete tu perfektně vybavené kempy, kde můžete přenocovat a odvézt si tak zážitek na celý život. Poproste také průvodce, ať vás vezme na tradiční kávu a datle k beduínům, a nebojte se ani dobrodružné jízdy v dunách, třeba cestou na západ slunce. Jen počítejte s tím, že pokud sem vyrazíte v zimních měsících, může být v noci v poušti překvapivě celkem chladno.

Do Ománu se přesto jezdí po celý rok. Během horkého léta a monzunů totiž jinak suché skály především v oblasti Salalahu zezelenají, a tak země dostane zase úplně jinou tvář. Ať už ale vyrazíte kdykoli, určitě budete nadšení. Navzdory všem možným předsudkům je Omán klidná, bezpečná a přátelská země, která se od začátku září opět otevřela zahraničním turistům.

Zdroj info: Invia – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay