Osobní hygiena na cestách: Proč nepodceňovat mytí rukou

Autor:

V dnešní kovidové době by jeden řekl, že co se týká hygieny, tak ji každý dodržuje. V některých případech ale ne tak dokonale jak by měl.

Ať už cestujete po Evropě nebo se snad vydáte někam dál za exotikou, měli byste udržovat nejen ruce v čistotě a stejně tak dodržovat pár pravidel, která vás zachrání před nechtěnými infekcemi a nemocemi – počínaje střevní chřipkou, salmonelou až po samotnou koronu.

Základní potřeba: Mytí rukou

Jeví se to jak zcela jasné, ale ne každý si ruce ošplouchne správně a pak se diví, z čeho vlastně má tu střevní chřipku – v lepším případě. Ruce bychom si tedy měli mít po každé návštěvě toalety, ale také před tím, než začneme cokoliv jíst. Pokud vyrazíte na průzkum města, nezapomeňte, že se určitě budete dotýkat cizích těles, a tak i v tomto případě je nutné po návratu na hotel ruce správně omýt. Ty si myjte vždy mýdlem, pokud to situace nedovoluje, měli byste si je alespoň vydezinfikovat.

Jestliže máte v plánu jíst nějaké ovoce nebo zeleninu, je vhodné si ji rovněž umýt. Vyhýbat byste se ale na svých dovolených měli studeným koktejlům, do kterých se přidává led. A především nepít vodu, která není pitná a nebo se nachází v oblasti, kde není zrovna vysoká úroveň hygieny. Vždy tedy kupujte tu balenou – vaše zdraví vám poděkuje.

Bakterie, kam se podíváš

Teď se na chvíli zastavte a zamyslete se, kolika předmětů se denně dotknete. Doma to nevadí, přeci jen si to tam udržujete v čistotě, ale co hotel nebo prašná ulice? Navíc na dovolené se stává nejpoužívanější věcí právě váš telefon, který na sobě může ukrývat nežádoucí bakterie nebo infekce. Je tedy vhodné čas od času jeho povrchu vydezinfikovat.

Teď by měli zpozornět především ti, kteří se potýkají se zlozvykem okousávání nehtů. Možná totiž neví, že za nehty a pod lůžkem se mohou schovávat rovněž potencionální infekce, ale především špína, která při provádění tohoto zlozvyku snadno pronikne do organismu. Proto je před cestou zkraťte a během mytí se z nich snažte dostat všechno, co tam nepatří.

V případě, že se budete s někým seznamovat a bude nutné podání ruky, pak to uskutečněte, avšak bude-li následovat večeře, nezapomeňte si ruce umýt nebo vydezinfikovat, do té doby se snažte vyhýbat dotekům po obličeji. Asi byste totiž koukali, kolik lidí si třeba po použití toalety neumyje ruce. Co je pro vás standardem, je u jiných zřejmě lenost a nezodpovědnost.

Jak na správné mytí rukou?

Kdo by jen řekl, že i mytí rukou může být docela věda. Jako první je nutné si ruce lehce navlhčit vodou a následně nanést dostatečné množství (nebo i více) mýdla, které postačí k pokrytí celého povrchu dlaní. Jakmile tak provedete přichází na řadu krouživé tření rukou o sebe, nevynechejte ani prostory mezi prsty, nutné je postarat se také o hřbet dlaně a prstů, aby se špína pustila i z takových míst. Jakmile budete mít namydleno je nutné už jen ruce omýt vodou. K usušení je vhodné použít jednorázové ubrousky nebo ručník, kterým rovněž vypnete i kohoutek s vodou pokud není bezdotykový.

V případě, že nemáte přístup k vodě a mýdlu, můžete si ruce vydezinfikovat gelem nebo vodičkou, ale nezapomeňte, že dezinfekce sice případné viry a bakterie spálí, ale ty stále zůstanou na povrchu dlaní, tudíž na to myslete, až sáhnete třeba po jablku.

Zdroj info: BENU, zjištění autorky textu, SynCare
Zdroj foto: Pixabay