Původně bylo město zasvěceno bohu Poseidonu, a až později se mu začalo říkat krátce Paestum. Přestože se jedná o italské město, postavili jej osadníci z Řecka asi 600 let před Kristem.
V antických dobách město velmi prospívalo a bylo středem kulturního života. Avšak s pádem Římské říše upadlo v zapomnění i ono. Saracénští nájezdníci jej vyplenili a do dnešní doby z něj už moc nezbylo. Dlouhá léta o městě nikdo nic nevěděl. Jeho věhlas se znovu vzkřísil, jakmile byly v 18. století objeveny základy chrámu. Stalo se tak při kopání cest.
Rázem se z místa stalo nepřístupné archeologické naleziště. Bohužel v současné době je značná část centra a budov stále ukryta pod hospodářskou půdou a nad městem tkví velký otázník, zdali archeologické práce ještě někdy budou pokračovat.
Uprostřed oblasti naleznete zónu pro turisty, kterou významně obklopuje velká kamenitá zeď. Naleznete tu i pár turisticky zajímavých atrakcí včetně občerstvení. Připravte si na průzkum alespoň celé dopoledne. Další rada je, najmout si průvodce, můžete to udělat online, ale i na místě. Věřte, že to budou nejlépe utracené peníze. Stejně tak vás možná překvapí venkovské prostředí okolí.
Shluk budov kolem hlavní zóny vykopávek asi moc dávné atmosféry nevyvolá. Avšak mimo vykopávky naleznete i malé náměstí. Na něm stojí krásný a historický kostel spolu s kašnou. Dále pak klasické turistické informační středisko, kde si můžete vyzvednout plánek města a popřípadě si nechat doporučit nějaký další výlet.
Nejhezčí pohled na Paestum je určitě při západu slunce, kdy se jeho paprsky lesknou na zdech, které zbyly z kdysi krásných a majestátních budov. Stačí se posadit v nějakém baru, objednat si drink a pak se jít posadit ven. Váš obzor zcela pohltí archeologické vykopávky a vy si budete chtít dát další drink a přát si, aby tato hodina nikdy neskončila. Mezitím můžete rozjímat o obyvatelech města. Jací asi byli? A jaký byl jejich život?
Pokud dorazíte do Paestumu autem, jste ve značné výhodě, neboť můžete podniknout výlety do okolí a prozkoumat více zřícenin. Nedaleko se nachází svatyně bohyně Héry a také ústí řeky Sele. Naleznete tu také muzeum, které má ale svou klasickou italskou rozvernou otevírací dobu, a tak se raději přesvědčte na interntetu, jestli mají otevřeno. Paestum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, a proto je v seznamu zahrnut i národní park Cilento, zříceniny řeckého města Elea a Certosa. Často jsou tato místa výchozím bodem pro turisty, kteří objevují oblast poprvé.
Zdroj informací: Cestomila, Invia
Zdroj foto: Pixabay