Peru deportovalo turisty obviněné z poškození Machu Picchu

Autor:

Bohužel, jak se zdá, někteří lidé a především turisté si dělají co chtějí a hlavně si myslí, že si mohou dělat, co chtějí. Vandalismus v cestovním ruchu není žádnou novinkou. Stačí si vzpomenout třeba na Egypt a turisty, kteří pravidelně znehodnocují pyramidy tím, že z nich ulomují kousky kamenů a nebo po nich nepatřičně lezou jen ve snaze ulovit co nejlepší a nejoriginálnější fotagrafii.

Ministerstvo kultury v Peru tvrdí, že šest turistů nelegálně vstoupilo do prostoru Machu Picchu, a to v noci 11. ledna. Dále úřady uvádějí, že skupinka vážně poškodila kamennou zeď chrámu Slunce. To zapříčinilo, že se část zdi zřítila ze šesti metrů a rozbila se. Na místě si také turisti ulevili a udělali si z chráněné památky veřejné toalety, neboť tam byly nalezeny fekálie.

Skupinku turistů zadržela hlídka o půl šesté ráno. Ve skupince byli 4 muži a dvě ženy, jednalo se o francouzské, chilské a brazilské turisty. Pět z nich bylo deportováno do Bolívie a šestý zůstává na místě, neboť je obviněn z ničení peruánského kulturního dědictví. Podle místní policie byli turisté ve věku od 20 do 30 let.

Machu Picchu je jedním z největších archeologických naležišť na světě. Ročně jej navštíví více jak milion turistů. Objekt také bojuje s problémem nadměrného cestovního ruchu, a tak se od roku 2017 zavedl denní stop turistů, které mohou za den památku navštívit.

Zdroj informací: New York Times, Reuters
Zdroj foto: Pixabay