Po českých tratích bude letos jezdit rekordní počet nových vlaků

Autor:

Modernizace arzenálu bude probíhat po celý rok. V prosinci by se však počet nových vlaků měl zastavit na čísle 80.

Cestovatelé si nové vlaky budou moci užívat nejvíce na Vysočině, v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Dostanou se ale i do jiných regionů České republiky. Nové vlaky dodá polská společnost PESA. „Obnova vozidlového parku Českých drah letos vstoupí do další etapy. V případě jednotek RegioPanter už bude dodána více než polovina všech objednaných vlaků a začne provoz nových motorových jednotek řady 847. Od Jihomoravského kraje letos převezmeme také 31 nových čtyř vozových jednotek Moravia, které budeme provozovat nejméně do konce roku 2024,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Letošní první dodaná jednotka RegioPanter už zamířila do Moravskoslezského kraje. Koncem roku 2023 tam přejdou další čtyři soupravy, které od konce loňského roku jezdí na Olomoucku. V první polovině roku se očekává ještě dodávka dalších 6 dvou vozových jednotek na Vysočinu a dvou jednotek do Olomouce. Ve druhé polovině začnou dodávky tří vozových jednotek 640.2 RegioPanter. Dvě zamíří do Moravskoslezského kraje a až 22 by jich mělo být dodáno do Olomouckého kraje. Zbývajících 5 jednotek pro Olomoucký kraj bude do provozu nasazeno v roce 2024.

České dráhy budou letos provozovat také 31 čtyř vozových jednotek Moravia Jihomoravského kraje. První z nich byla uvedena do zkušebního provozu s cestujícími v lednu. V Jihomoravském kraji bude jezdit celkem 37 elektrických jednotek Moravia ve dvou provedeních. Prvních 6 jednotek bylo uvedeno do provozu už loni. Vlastníkem jednotek je Jihomoravský kraj.

Na české tratě vyjedou také nové motorové soupravy. „Předpokládáme, že koncem roku zahájíme zkušební provoz s cestujícími také u motorových jednotek řady 847 od společnosti PESA. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už byla dopravena na testovací okruh u Velimi. Začaly její zkoušky a následovat bude schvalování u drážního úřadu. Věříme, že se tak výrobci podaří ve druhé polovině roku zahájit předávání prvních jednotek do provozu s cestujícími. Ty zamíří nejprve na tratě Jihočeského a Středočeského kraje, Prahy a následně také do Pardubického kraje a na Vysočinu. Příští rok budou pokračovat dodávky nových jednotek RegioPanter a motorových souprav do Královéhradeckého kraje,“ doplňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu.

Nové vlaky budou vybaveny klimatizovaným interiérem, ergonomicky čalouněnými sedačky v 1. a 2. třídě a také bezbariérovým nástupem. Každá souprava bude mít také elektrické zásuvky 230 V 50 Hz a USB porty pro napájení přenosné elektroniky. Pro nevidomé a slabozraké budou vlaky vybaveny dálkovým ovládáním dveří obsluhované slepeckou vysílačkou. K dispozici budou rovněž informační štítky v Braillově písmu. Usnadnění čeká pro zdravotně postižené i na toaletách.

Zdroj informací: Ministerstvo dopravy
Foto: Pixabay