Podle čeho vybírat nové sjezdové lyže

Autor:

Letos to vypadá, že zimních radovánek si užijeme více než dost. Pokud jste tak dlouho vyčkávali, než si koupíte nové lyže, možná nadešla ta pravá chvíle právě teď. Na co byste si při výběru měli zaměřit?

V první řadě je nutné konstatovat, že pokud nelyžujete často a nebo to chcete teprve poprvé vyzkoušet, asi pro vás bude nejvhodnější si sjezdové lyže nejdříve půjčit a teprve pak, až propadnete zálibě v lyžování, si koupit vlastní.

V současné době najdete na trhu opravdu velké množství sjezdových lyží od různých značek a také samozřejmě různých cenových kategorií. Ono stejně tak je potřeba znát pár proměnných, podle kterých se při výběru budete řídit, protože jinak se na svahu budete spíše trápit, než si užívat. Mezi takové důležité faktory patří především výška, znalosti a zdatnost, styl jízdy, ale také terén, v jakém chcete jezdit a pohlaví.

Jak je to s tou délkou lyží

Pohlaví osoby je důležité zejména kvůli délce a váze lyží, případně posunutého vázání, nic jiného zatím nehledejte. Ostatně i děti mají jinak dlouhé lyže než dospělí. Nicméně takovou obecnou poučkou je, že by dospělý začátečník měl mít lyže kratší maximálně o 15 centimetrů, než je jeho vlastní výška. Ti, kteří si na svahu už věří, si mohou dovolit kratší lyže, než je výška zhruba o 5 až 10 centimetrů. A ti, co se řadí mezi mistry na sněhu si naopak mohou dovolit lyže o několik centimetrů delší.

Nicméně na délku lyží se můžete dívat i z jiného úhlu. Tedy především z vašich dovedností, pokud jezdíte malé obloučky, měli byste mít kratší lyže, které se dají lépe ovládat. V případě větších obloučků jsou to pak lyže delší, které také lépe drží směr. Důležitým prvkem je i samotná hmotnost lyžaře, obecně platí, že ten, kdo je těžší, by měl mít lyže delší.

Co se týká dětí, tady to už není tak jednoduché – také vzhledem k tomu, že dítě se stále rozvíjí a roste. Obecně se tak říká, že úplný začátečník by měl mít výšku lyží do podpaží. Ti zkušenější děti si mohou dovolit délku lyží k bradě. Pokud si ale nejste jistí, vždy si nechte poradit od vyškolené obsluhy obchodu.

Důležitý je i terén

Výběrem délky to nekončí, protože je důležité také znát terénní podmínky. Jiné lyže potřebujete na kratší obloučky a jiné zase na ty obsáhlé a dlouhé. Nicméně univerzální rekreačními lyžemi si vystačíte na většině sjezdovek v Česku. Předpokládáme, že lyžování pro vás bude spíše koníček než extrémní sport, kde je nutné vidět výsledky. Pro sportovnější jízdu jsou tu pak sportovní lyže, které jsou z jiných a těžších materiálů, aby odolaly specifickým podmínkám při jízdě.

Co se týká terénu, tak tím je myšleno spíše to, jestli se jedná o upravenou sjezdovku a nebo máte v plánu se nechat vysadit na vrcholu hory a sjet to dolu v drsných podmínkách.

Zdroj info: České sjezdovky; Sportisimo
Zdroj foto: Pixabay