Ať už jste vyznavači spaní pod širákem nebo si raději zalezete do bezpečí stanu, vždy budete potřebovat něco, co vás v noci zahřeje. V tomto případě se bude jednat o spací pytel.
Určení si priorit
Ještě než vyrazíte do obchodu na nákup, měli byste si ujasnit pár otázek. Jedna z nich je, do jakých teplot chcete, aby byl spacák vhodný. Někomu postačí odolnost k nule, ale někdo se třeba vydá na vlastní pěst na Island s ubytováním ve stanu. U něj bude potřeba se volit na trochu jiný parametr odolnosti – tedy klidně takový spacák, který je určený i do mínus 20, aby takový člověk v noci nezmrzl. Stejně tak pokud spacák nebudete využívat často, nevyplatí se investovat do drahého produktu, který se bude válet jen ve skříni.
Spolu s tím je vhodné si rozmyslet, jak spacák budete využívat, tedy přesněji kde a podle toho se rozhodněte, jestli zvolíte spíše dekový spacák nebo ten, do kterého se lze zabalit jako mumie, které čouhá ven jen tvář. Pokud jej potřebujete na chalupu nebo k přespání párkrát za rok ve stanu s přáteli, zvolíte asi trochu jiný, než když se chcete sbalit do jednoho batohu a vyrazit na dobrodružství skrz Evropu. Jestliže si nebudete jistí, nebojte se zeptat obsluhy ochodu na pomoc s výběrem.
Materiál náplně a délka
Velký tématem bude rovněž náplň spacáku. Ve většině případů se vybírá mezi syntetikou a peřím. Ale pozor na peří může být člověk alergický, hůř schne, když se namočí a zpravidla bývá také dražší. Zatímco syntetika používající se buď ve formě mikrovlákna nebo dutých vláken, může zase špatně regulovat teplo a odvádět vlhkost. Mnohem rychleji se také opotřebí.
Samozřejmě není všechno tak jednoduché a v ideálním případě byste si vždy měli spacák vyzkoušet, prostě si do něj zalézt, což by vám každý outdoorový obchod měl být schopen umožnit – i když teď v době koronavirové to bude asi s určitým omezením. Nicméně berte v potaz své tělo, které následně bude vytápět vnitřní prostor spacáku. V pytli byste tedy neměli být moc napěchovaní, bez milimetru prostoru navíc, ale zároveň byste kolem sebe neměli mít moc prostotu, protože byste se zbytečně připravili o teplo. Ideální tak je, aby byl spacák větší zhruba o 20 centimetrů, než je vaše výška. A pokud nemáte úplně konfekční velikost, pak můžete sáhnout po rozšiřovacím pytli (nebo takovém, který se ušije na míru).
Skladování spacáku
Je to poměrně jednoduché, vykašlete se na úhledné skládání, raději spacák napěchujte do vaku. Také se doporučuje, abyste celou dobu, tedy v čase, kdy jej nebudete používat, spacák vyndali a nechali volně pověšený nebo položený ve skříni, je to lepší, než aby celou dobu byl ve vaku. Čas od času je vhodné spacák vyprat. Návod, jak na to naleznete na štítku nebo v návodu. Při nesprávném postupu může dojít k znehodnocení materiálu – zejména u péřového spacáku si musíte dávat větší pozor.
Zdroj informací: 4camping, Sportisimo
Zdroj foto: Pixabay