Žlutý moučný červ se stal oficiálně potravinou

Autor:

Foto: Pixabay

Členské státy EU v úterý 4. května schválily návrh, který umožňuje použití žlutých moučných červů jako bezpečného druhu potravy.

Návrh Komise schválil Stálý výbor pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, který je složený ze zástupců všech členských států EU. Jedná se o vůbec první hmyz, který je jako potravina nyní legální a může se prodávat samostatně jako lehké občerstvení nebo jako ingredience pro těstoviny, protein nebo tyčinky a sušenky.

“Pro celý hmyzí průmysl je to velká zpráva. Vývoj legislativy v této oblasti sledujeme od samého začátku. Jsme pyšní, že Česká republika šla vstříc potravinám z hmyzu v rámci přechodného období, a naše produkty jsme tak mohli díky výjimce prodávat. Toto je ale průlomové rozhodnutí, které dává za pravdu tvrzení, že hmyz je potravinou budoucnosti,” komentuje nové rozhodnutí EU Radek Hušek, zakladatel Sens.

Nová strategie EK “Z farmy na vidličku” identifikuje hmyz jako alternativní zdroj bílkovin, který může usnadnit přechod celé EU na udržitelnější potravinový systém. Dle Evropské komise hmyz konzumují denně miliony lidí. OSN označuje hmyz za zdroj zdravých a výživných potravin s vysokým obsahem tuku, bílkovin, vitamínů, vlákniny a minerálů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin v současnosti eviduje 11 dalších žádostí o uznání dalších druhů hmyzu jako bezpečné potraviny. “Plně legalizovaný je nyní žlutý moučný červ. Další druhy, včetně našeho cvrčka domácího, fungují téměř identicky, takže jsem přesvědčený, že velmi brzy dojde i na ně,” dodává Hušek.

Zdroj informací: společnost Sens – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay