Polsko: Důležité informace pro cestu a tipy, co v zemi navštívit

Autor:

S postupně ubývajícími slunečnými dny nám bohužel začínají ubývat i zelené země na cestovatelském semaforu, který se každé pondělí aktualizuje.

To ale neplatí o Polsku, které se už několik měsíců zdárně drží mezi „covidovými“ premianty a turisty vítá více méně s otevřenou náručí. Kromě příznivé epidemiologické situace na vás navíc čeká i výhodný kurz, polský zlotý je totiž aktuálně vůči naší koruně nejníže za poslední roky.

Cesta a příjezd

Bohužel ani zelená neznamená bezproblémové překročení hranic, a tak před příjezdem do Polska musíme počítat s možnými restrikcemi. K dnešnímu datu Polská republika nevyžaduje vyplnění příjezdového formuláře od cestovatelů, kteří překročí pozemní hranice země. V případě, že do země přiletíte, je nutné vyplnit tzv. KLP neboli Lokalizační kartu cestovatele. Každý cestovatel, který se chce vyhnout karanténě se musí prokázat EU Covid certifikátem, a to ať už ve formě očkovacího certifikátu, dokladu o prodělané nemoci nebo antigenním testem (ne starším než 48 hodin).

Nejpohodlnějším způsobem, jak se do země dostat je autem, které je navíc ideální volbou, pokud se chcete vydat spíše za poznáním a nespoléhat se jen na veřejnou dopravu. Cena nafty se zde pohybuje jako u nás, počítat ale musíte s dálničními poplatky ve formě mýtných bran. Do země se od nás dostanete pohodlně i vlakem, využít můžete třeba nabídky Českých drah, které vás dovezou z Brna až do polského Gdaňsku ležícího u Baltského moře. Bohatou nabídku spojů nabízejí i autobusový dopravci jako jsou FlixBus, Student Agency nebo Leo Express. Letecké spojení Praha-Varšava zajištují například Ryanair nebo polské LOT.

Historie na každém kroku

Polsko je zemí neomezených cestovatelských možností, nudit se zde rozhodně nebudete během víkendové návštěvy, ani čtrnáctidenního pobytu. Kde tedy začít, pokud jste Polsku doposud spíše vyhýbali? Jednoznačně u jeho nádherných historických měst.

Tím nejproslulejším je Krakov, metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku, které se přezdívá „město králů“ leží na řece Visle a má téměř 800 tisíc obyvatel. Návštěvníky zaujme zejména krakovské historické jádro, kterému dominuje náměstí Krakovský rynek s cihlovým Mariánským kostelem, který je ve skutečnosti trojlodní bazilikou. Na rynku pak dále najdete radniční věž, kostelík sv. Vojtěcha a gotickou tržnici Sukiennice, která vznikla ve 13. století a její spodní patro dodnes slouží svému účelu, v nadzemním podlaží pak můžete navštívit Galerii umění. Během procházky po starém městě jistě neminete bez povšimnutí ani gotickou bránu Barbakán, Floriánskou bránu nebo Kostel sv. Barbory.

Ze starého města se pak pěšky dostanete i na Wawelské návrší, kde najdete Wawelský hrad. Historie Krakova je silně spjata s židovskou komunitou, doporučujeme tedy i návštěvu židovské čtvrti Kazimierz, kterou najdeme mezi Wawelem a řekou Vislou. V roce 1356 byla v Krakově založena Jagellonská univerzita, díky které si město postupně získalo pověst bašty studentů a není divu, dnes jich zde studuje více než 150 tisíc a podobně jako v jiných univerzitních městech přispívají k přátelské a uvolněné atmosféře. Necelých 60 km od Krakova pak najdete bývalý koncentrační tábor Osvětim.

Při návštěvě země byste si rozhodně neměli nechat ujít ani hlavní město Polska, Varšavu. Do města s téměř 2 miliony obyvatel, které je zároveň centrem Mazovského vojvodství se z Prahy dostanete autem za necelých 9 hodin. Dnešní podoba Varšavy jako moderního polského velkoměsta je následkem děsivých událostí druhé světové války, kdy zde bylo více než 85 % procent budov srovnáno se zemí. Některé kulturní památky jako například budovy ve Starém městě se podařilo obnovit a dnes je dokonce najdeme i na seznamu UNESCO. Dominantou města je pak jednoznačně Palác kultury a vědy, který byl až do letošního roku nejvyšší stavbou Polska, aktuálně si prvenství drží Varso Tower. Milovníky přírody jistě nadchne Kampinonský národní park, ležící v bezprostřední blízkosti města. K perlám mezi polskými městy jednoznačně patří i Vratislav, Gdyně, Lublin nebo Gdaňsk.

Kouzlo polského Baltu

Pokud vás lákají nekonečně dlouhé písčité pláže a tropické teploty nejsou nic pro vás, je dovolená u polského Baltu tou pravou volbou. Těšit se můžete na široké pláže s jemným pískem a barevnými oblázky i idylická mola a majáky jako vystřižené z prázdninové pohlednice. Ideální čas, kdy vyrazit k Baltu je přelom července a srpna. V tomto období se můžete těšit na teplotu vzduchu atakující 30 °C, teplota vody se pak pohybuje kolem příjemných 22°C.

Ubytovat se můžete například v městečku Leba, která patří k nejoblíbenějším letoviskům v oblasti. Kromě velkých wellness hotelů i útulných penzionů zde najdete nespočet barů, rybích restaurací a malých krámků, které dokonale dotváří přímořskou atmosféru. Z Leby se navíc snadno vydáte na návštěvu do nedalekého Slowinski parku narodov, jehož hlavní atrakcí jsou pohyblivé duny dosahující výšky až 40 metrů. K dunám vede 5,5 kilometrů dlouhá stezka pro pěší i cyklisty nebo se můžete svézt elektrickým vláčkem.

Co byste během návštěvy polského severu rozhodně neměli vynechat je již zmíněný Gdaňsk. Zhruba půlmilionové město patří k opravdovým polským klenotům. Během prohlídky města vás jistě zaujme Radnice Hlavního města, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Artušův dvůr, Neptunova kašna, Katovna, Velký mlýn a další. Nejen v případě, že vás zastihne sychravé počasí, doporučujeme návštěvu Národního muzea a Muzea Gdaňsku.

Kolo, wellness nebo obojí?

Novinkou posledních let jsou luxusní wellness hotely, které najdeme například v polské části Krkonoš nebo polských Tater. Hotely a resorty překvapí nejen moderním vybavením, kvalitními službami, ale i příjemnými cenami. Nechybí nekonečné bazény, bohatá nabídka masáží ani gastronomické zážitky v hotelových restauracích.

V Polsku, zejména pak v jeho severní části najdete bohatou síť cyklostezek, po kterých můžete dojet až do sousední Litvy. V oblasti Mazurských jezer u města Lidzbark Warmiński pak najdete jednu z nejkrásnějších cyklostezek na světě, na kterou se vyplatí vydat až po setmění, díky speciální povrchové úpravě na bázi fosforu, kterou mají na svědomí inženýři z institutu TPA, totiž svítí modře! Úsek je navíc součástí Green Velo, sítě cyklostezek procházející pěti polskými vojvodstvími, která měří více než 2 000 kilometrů a má za úkol spojovat ty nejznámější polské atrakce a památky.

Zdroj info: Covid Portál, vlastní zkušenost autorky textu, Polsko Travel
Zdroj foto: Pixabay