Povinná výbava motocyklů v Česku

Autor:

Foto: Pixabay

Stejně jako automobily musí mít i motorky povinnou výbavu, bez které by motorkáři neměli na vozovku vůbec vyrážet.

Povinná výbava se řídí dle vyhlášky Ministerstva dopravy č. 341/2002 Sb. Narozdíl od dvoustopých strojů musí mít motorkáři pouze lékárničku. Do doporučené výbavy bychom ale doporučili zejména reflexní vestu, která je důležitá, když vstupujete do vozovky, ať už kvůli poruše stroje nebo zastavení u dopravní nehody, aby vás ostatní účastníci provozu viděli a nestala se žádná další pohroma. Dále doporučujeme (ale není to povinné) mít u sebe ještě sprej na řetěz, protože kdo maže ten jede a také sprej na opravu defektu na pneumatice. Samozřejmě součástí výbavy bude vždy přilba, ale to snad dodržuje každý motorkář, který si váží svého života, včetně vhodného oblečení pro cesty, chráničů a rukavic.

Kontrola motorkářů policisty není na silnicích tak častá, ale přesto se může stát. Navíc, pokud se cestou dostanete k nějaké nehodě, můžete díky plně vybavené lékárničce třeba někomu zachránit život. Motolékárnička by měla obsahovat tyto čtyři věci: hotový obvaz s jedním a dvěma polštářky, latexové rukavice a škrtící obinadlo. Je vhodné kontrolovat i dobu expirace jednotlivých produktů. Pokud některý z nich použijete, nezapomeňte jej dokoupit a doplnit zpět do lékárničky.

Jestliže povinnou výbavu nebudete mít v pořádku, hrozí vám při zjištění pokuta 2000 korun. Motolékárničky koupíte například v lékárně nebo na internetu v různých eshopech.

Zdroj informací:  Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Pixabay