Praha se po deseti letech dočká spojení s Uzbekistánem. První let vyrazí v dubnu

Autor:

Přímou linku z Prahy do Taškentu nabídne uzbecký dopravce Qanot Sharq Airlines. První cestující vyrazí na cestu 18. dubna a létat se bude každý čtvrtek.

Obnovení přímého leteckého spojení umožní nejen jednodušší cestování po Střední Asii, ale otevře dveře také nové obchodní spolupráci mezi Českem a Uzbekistánem. Zavedení linky patřilo letos mezi jednu z priorit Letiště Praha.

„ Tato linka je výsledkem více než ročního vyjednávání s leteckou společností Qanot Sharq Airlines. V roce 2019 před příchodem pandemie onemocnění Covid-19 navštívilo Českou republiku téměř 70 tisíc turistů ze zemí Střední Asie. Očekáváme, že v prvním roce provozu využije tohoto nového spojení více než 15 000 cestujících. Nové lety také pozitivně stimulují vývoj leteckého carga,” okomentoval novinku Jaroslav Filip z Letiště Praha.

Generální ředitel společnosti Qanot Sharq Airlines Moses Pak zdůraznil, že Praha byla první na seznamu evropských měst, které aerolinka plánuje letos s Taškentem propojit. Zmínil také, že společnost je hrdá na pokračování dobrých tradic vytvořených během Velké hedvábné stezky a dále vyjádřil naději, že se nová linka stane výchozím bodem pro hlubší vzájemné porozumění kulturám obou zemí, posílení přátelství a realizaci dlouhodobých obchodních projektů.

Ceny letenek a podmínky vstupu

Letenky seženete již nyní na stránkách dopravce, a to v termínech až do letošního října. Cena za zpáteční letenku je ale celkem vysoká. Zaplatíte za ní přes 8 milionů uzbeckých somů, tedy v přepočtu zhruba 15 tisíc korun. V ceně nejlevnějšího tarifu máte jedno malé příruční zavazadlo (do 5 kg) a jedno odbavené (až do 23 kg).

Češi mohou od roku 2019 do Uzbekistánu cestovat bez víz pouze s platným cestovním pasem. Délka takového pobytu ale nesmí překročit 30 dní. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje nosit cestovní doklady stále u sebe, a to z důvodu častých kontrol uzbeckými orgány. Pro cizince platí také povinnost registrace. Tu za vás obvykle bezplatně vyřídí hotel, ve kterém budete ubytovaní. Pozor si ale dejte pokud budete ubytovaní mimo něj. V takovém případě máte povinnost se do tří dnů registrovat na příslušném oddělení policie nebo online na portálu E-MEHMON. Dodržování této povinnosti je přísně kontrolováno při odjezdu ze země a v případě porušení vám nebude umožněno Uzbekistán opustit, a to do doby uhrazení tučné pokuty. Ta začíná na 1000 eurech (cca 25 tisíc korun), může být i vyšší.

Co navštívit v Taškentu

Hlavní město Uzbekistánu s historií delší než 2000 let cestující zaujme svým překvapivě moderním vzhledem v kombinaci s majestátními historickými budovami. Vzhledem k tomu, že město zasáhlo v roce 1966 ničivé zemětřesení, byla většina budov ve městě postavena až po tomto roce. Smutnou událost dodnes připomíná pomník na památku obětem zemětřesení. Jeho součástí jsou i hodiny zobrazující čas 5:23, tedy čas, kdy ve městě zemětřesení vypuklo.

Za návštěvu stojí také státní muzeum historie Uzbekistánu, které soustřeďuje všechny nejvýznamnější exponáty a nálezy z dlouhé uzbecké historie nebo náměstí Chast Imom. Tomu dominuje moderní mešita Chozreti Imam. Krom té se tu nachází i metresa (islámská náboženská škola) Moji Muborak, kde je uchován originál obřího koránu, jednoho z nejstarších dochovaných koránů na světě. Čítá 353 stran, zavřený měří 60 centimetrů a váží neuvěřitelných 35 kilogramů. Moderní dominantou města je pak Taškentská televizní věž postavená v 80. letech. Ta se svou výškou 375 metrů patří mezi nejvyšší budovy (nejen) Střední Asie.

Při návštěvě Uzbekistánu nevynechejte také pozůstatky Aralského jezera. Tohle bezodtoké slané jezero při hranicích s Kazachstánem začalo postupně vysychat v důsledku masivního zavlažování okolních pouští za účelem pěstování bavlny a kontaminace vody hnojivy. Původní jezero tak dnes připomínají jen chátrající rybářské lodě a je smutnou připomínkou sovětské éry.

Uzbekistán je muslimskou zemí, tomuto faktu je tedy potřeba přizpůsobit chování i výběr oblečení. V některých islámských oblastech (např. ve Ferganské dolině) nelze pít na veřejných místech alkoholické nápoje. Specifika pak platí také při návštěvě v době ramadánu.  Na mnoha veřejných místech platí zákaz fotografování a při vstupu do metra, obchodních center nebo veřejných budov je třeba počítat s kontrolou a prohlídkou osobních věcí. Je nezbytné mít u sebe vždy platný cestovní pas a také výše zmíněné potvrzení o splnění povinnosti registrace pobytu.

Zdroj info: Letiště Praha, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Qanot Sharq, Trip Advisor
Zdroj foto: Pixabay