Před odletem do ciziny se nezapomeňte registrovat

Autor:

Každý, kdo rád cestuje nejen po Evropě, by si měl před cestou vyřídit vždy dvě věci. Kromě cestovního pojištění, je to pak registrace do DROZDu.

O správu se stará Ministerstvo zahraničních věcí a na cestách vám může výrazně pomoci. Pokud se o něco více chcete cítit v bezpečí, stačí učinit pouze pár kroků, abyste se zaregistrovali do projektu. Vše je zadarmo a jedná se o Dobrovolnou registraci občanů ČR při cestách do zahraniční. Registrace se hodí pro každého, kdo se rozhodne vyrazit na cesty sám a nebo do exotiky. I v případě poměrně klidné Evropy se do projektu můžete registrovat. Jistota je jistota.

DROZD vám pomůže zejména ve chvílích, kdy se v místě pobytu může stát něco špatného. Například oblast, kde se zrovna nacházíte, se může stát cílem teroristických útoků nebo hrozí přírodní katastrofa jako třeba tsunami nebo zemětřesení. V některých zemích v Asii nebo Africe mohou být totiž zhoršené podmínky, jak se dostat k aktuálním informacím nebo byť jen na internet a právě pro tuto chvíli je tu onen DROZD, který se postará, aby k vám informace doputovaly.

V systému při registraci uvádíte telefonní číslo i email, takže všechny tyto aktuální informace vám přijdou buď do online schránky a nebo ve formě SMS. Mimo to turisté dostanou tipy, jak se v některých zemích chovat a předejít tím nebezpečným situacím, případně se dozvíte, jaká platí místní pravidla. Navíc, kdyby se s vámi cokoliv stalo, při pátrání po vás mají úředníci vodítko, kde se můžete nacházet.

Jak na registraci

Nemusíte nikam chodit, stačí si doma zapnout laptop a najít příslušnou stránku. Buď přes internetový vyhledavač nebo rovnou přes webové stránky DROZDa. Zde jednoduše vyplníte formulář, ve kterém je nutné uvést informace o vás, případné cestovní pojištění a také samozřejmě právě číslo mobilního telefonu a email. Uvádí se také informace o cestě – přibližný itinerář, včetně časových úseků. Pokud necestujete sami, můžete uvést i další osoby.

Na závěr je ještě nutné uvést kontaktní osobu v Česku, pro případy, kdyby se s vámi něco na cestách stalo. A to je vše. Veškeré záznamy se uschovávají po dobu 30 dní, než jsou automaticky ze systému smazány.

Kdo vlastní chytrý telefon, může si stáhnout přímo aplikaci, ve které se navíc nacházejí důležitá čísla na policii nebo českou ambasádu v místě pobytu. Kromě toho jsou k přečtení doporučení pro cesty a jiné rady – jako třeba, jak se chovat při teroristické útoku. Přes aplikaci můžete rovněž sdílet svou polohu.

Zdroj info: zkušenost autora; MZV
Zdroj foto: Pixabay