Přehled dálničních poplatků při cestě do zahraničí

Autor:

Zdroj info: Tolls ; zdroj foto: Pixabay

Za použití dálničních úseků v zahraničí je potřeba zaplatit buď mýtné nebo dálniční poplatek. Jak na tom jsou jednotlivé země, se podíváme dnes.

Možná by se hodilo napsat pár slov ještě o Česku. Od nového roku nám tu platí elektronická dálniční známka, a tak každý kdo využívá dálnice, by ji měl mít zaplacenou. V opačném případě hrozí pokuta. Pokuta hrozí i v zahraničí a v některých zemích je opravdu vysoká, a tak se nevyplatí pokoušet štěstí a jezdit na černo.

Slovensko

Na slovenských dálnicích a rychlostních silnicích je nutné mít zakoupenou elektronickou dálniční známku. Ta se prodává buď na 10 dní – 10 euro, 30 dní – 14 euro, 365 dní – 50 euro nebo jeden rok – 50 euro ( ta platí od 1.ledna do 31.ledna následujícího roku). Známku lze snadno koupit na internetu, případně pak na čerpací stanici před hranicemi nebo v samoobslužných automatech.

Rakousko

Lze koupit klasickou dálničku, ale také tu elektronickou, jen u ní pozor, protože její platnost začíná až 18. dnem po zakoupení – je to kvůli tomu ,že se uplatňuje 14denní lhůta pro odstoupení. Pokud nevíte, kdy pojedete do Rakouska, pak je snadné se zastavit před hranicemi a známku koupit třeba na čerpací stanici, kde si rovnou můžete směnit peníze, pokud jste na to zapomněli. Známky jsou v prodeji jako 10denní – 9,5 euro, 2 měsíční – 27,80 euro a roční – 92,50 euro.

Kromě dálnic je možné, že budete platit za průjezd některými tunely, vysokohorskými silnicemi a průsmyky. Poplatek se vybírá v mýtných branách.

Slovinsko

Při cestě k Jadranu budete projíždět touto krásnou zemí. Byla by škoda se tu na pár dní nezastavit. Nicméně pro průjezd zpoplatněnými úseky si budete muset koupit známku buď na 7 dní – 15 euro, jeden měsíc – 30 euro nebo rok – 110 euro. Dálniční známky se prodávají pouze jako tištěné a lepí se na příslušné místo na čelním skle. Kromě dálnic, budete při cestě do Slovinska platit za průjezd tunelem Karavánky a to 7,60 euro.

Chorvatsko

Oproti ostatním zemím se v Chorvatsku platí mýtné, které se vybírá na mýtných branách. Výše ceny se odvíjí od toho, jak dlouhý úsek projedete. Setkat se tak můžete s otevřenými i zavřenými úseky. V prvním případě řidič dostane při vjezdu na dálnici kartu, kterou předloží až na mýtné bráně u sjezdu, který si vybere. Oproti tomu u zavřeného úseku řidič platí jak vstupní, tak i výstupní poplatek za dálnici.

Itálie

V Itálii platí podobný systém jako v Chorvatsku, s tím rozdílem, že pokud se stane, že řidič opustí dálnici a nezaplatí mýtné, musí jej dodatečně doplatit. Výhodou je, že se dá platit kartou, hotově i zvýhodněnými tankovacími kartami. To se provádí buď přes jinou mýtnou bránu nebo přes internet. Na severu země se lze setkat ještě s placením tunelů, které spojují Itálii se sousedními státy.

Polsko

Náš východní soused má rovněž zpoplatněné dálnice mýtem, jedná se ale pouze o některé úseky, neznamená to tedy, že by byla zpoplatněna celá trasa. Mýtné lze zaplatit v hotovosti, platební kartou nebo tankovací kartou přímo v mýtných branách pro to určené.

Zdroj informací: ÚAMK, Ministerstov dopravy
Zdroj foto: Pixabay