Přespání na hradě nebo zámku aneb Kde prožít neobyčejnou noc

Autor:

Foto: Pixabay

Pokud plánujete prožít letošní dovolenou poznáváním krás naší země nebo vám v důsledku nařízeného vybírání dovolené zbyl čas tak maximálně na prodloužený víkend, máme pro vás zajímavý tip, jak udělat tyto prázdniny nezapomenutelné.

Co třeba přespat na hradě nebo zámku? Přespání na hradě nebo zámku je zajímavou alternativou k hotelům a penzionům nejen pro milovníky historie. Záleží jen na vás, zda si zvolíte romantické apartmá na zámku a ráno posnídáte v zámecké zahradě nebo raději přenocujete na stovky let starém hradě, jehož vrzající dřevěná podlaha a kastelánovy strašidelné historky se vám snadno postarají o bezesnou noc.

Hrad Kost

Středověký hrad z počátku 13. století, ležící v chráněné krajinné oblasti Českého ráje nedaleko města Jičín, patří k nejzachovalejším středověkým hradům u nás. Svůj název si zasloužil díky tomu, že byl údajně dobyt pouze jednou a je tak stejně pevný a odolný jako kost. Hrad je nyní majetkem rodu Kinských a navštívit zde můžete celkem 6 tematických prohlídkových  okruhů, středověkou mučírnu nebo okruh věnovaný dětem. V areálu hradu se také nachází plně vybavený soukromý apartmán pro čtyři osoby s přístupem do privátní zahrady, který poskytne dokonalé soukromí. V letošním roce probíhá na Kosti rozsáhlá rekonstrukce, ubytovat se zde tak bude možné až v září a říjnu.

Hrad Svojanov

Středověký hrad, který najdeme na Vysočině nedaleko města Polička, byl založen v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a je jedním z nejstarších královských hradů u nás. Sloužit měl původně k ochraně obchodní stezky mezi Litomyšlí a Brnem. Kromě prohlídkových okruhů, unikátní gotické zahrady, rozsáhlé sbírky „chladných zbraní“ a interaktivních programů pro děti zde najdete i pokoje vybudované z bývalých bytů panských úředníků, které jsou vybaveny nábytkem z přelomu 19. a 20. století a slouží jako penzion, ve kterém se dokonce můžete ubytovat i se svými domácími mazlíčky.

Zámek Jemniště

Pokud hledáte ubytování s nádechem romantiky, najdete jej na barokním zámku Jemniště ve středních Čechách. První zmínky o Jemništi pochází ze 14. století. Současnými majiteli zámku jsou Sternbergové, kteří na zámku dodnes žijí. Na zámku, který známe i z českých pohádek se nabízí ubytování v celkem třech apartmánech tematicky nazvaných Terezie, František a Rainer. Dobový nábytek, „vlastní“ klíč od barokní zahrady, možnost soukromé prohlídky zámku, snídaně na pokoji i návštěva nově zbudovaného spa, to vše se postará o nezapomenutelný zážitek.

Zámek Litomyšl

Tematicky laděné apartmány najdete konkrétně v budově bývalého zámeckého pivovaru. Renesanční zámek ze 16. století, který byl v roce 1999 zapsán na seznam UNESCO, je znám především díky své fasádě poseté grafity. Najdete zde ale i zámecký park, přilehlý klášter i zámecké divadlo. Ubytovat se pak můžete v jednom ze tří apartmánů. Hudební apartmán s názvem Bedřich Smetana i literární apartmán pojmenovaný po Aloisi Jirásku jsou laděny do dobového stylu. Výtvarný apartmán Oldřicha Zoubka je naopak čistě moderní.

Další možnosti netradičního ubytování

V Česku si milovníci ubytování s příběhem přijdou na své i na zámcích Dobříš, Nový hrad, na zámku v Děčíně či Novém Městě nad Metují. V posledních letech se také doslova roztrhl pytel s luxusními hotely vybudovány ze zámků a v historických stavbách, které jsou v soukromém vlastnictví. Většina ubytování nabízí opravdu prvotřídní služby, včetně moderních wellness a tak i cena je zde o poznání vyšší než například na výše zmíněných hradech. Jsou jimi například zámky Herálec, Zbiroh, Hrubá skála, Napajedla, Mostov nebo Berchtold.

Zdroj informací: Kudy z nudy, Zámecké hotely
Zdroj foto: Pixabay