Pronajmout si motorku na Bali už nebude možné. Mohou za to neukáznění turisté

Autor:

Opakované nedodržování předpisů přimělo Bali zakázat turistům pronajímání oblíbeného dopravního prostředku.

Nejčastějším prohřeškem turistů je opilost. Dále pak jízda bez přilby a řízení bez platného řidičáku. Úředníkům na Bali tak došla trpělivost a rozhodli se věc řešit po svém. Podle gubernátora Wayana Kostera vejde nařízení v platnost ještě letos. To by však znamenalo, že cizinci budou moci pro objevování ostrova používat pouze půjčený automobil, se kterým se však často nedostanou tam, kam potřebují.

Koster navíc k věci dodává, že by se turisté měli chovat podle pravidel. Doporučuje používat vozidla zprostředkovaná cestovní kanceláří. Na ježdění bez trika a v opilosti není na ostrově nikdo zvědavý. Navíc na neuctivé chování si stěžovali také místní obyvatelé. Ostatně o neukázněných turistech koluje po sociálních sítích řada videí. Například i takové, kde se cizinka hádá s policií. Ta ji zastavila, protože neměla helmu. Zjevně přiznat svou chybu a zaplatit pokutu, je pro některé vysloveně nemožné. A nejen kvůli těmto prohřeškům na motorce se na Bali stala od loňského roku řada dopravních nehod, které skončily i smrtí.

Nejvíce porušují zákony turisté z Ruska, kteří navíc tvoří nejpočetnější skupinu návštěvníků v Indonésii. Řada z nich zůstala na Bali i po vypuknutí pandemie a následné invaze na Ukrajinu. Indonéská vláda, vzhledem k aktuálním okolnostem, uvažuje o zrušení víz pro Ukrajince i Rusy, kteří podle tamních statistik nejvíce porušují indonéské zákony – tedy nejen ty týkající se bezpečné dopravy na motorce.

Zdroj informací: The Guardian, Lonely Planet
Foto: Pixabay