Ve středních Čechách má masopustní veselí dlouholetou tradici. Pestrobarevné masky, masopustní průvody nebo zabijačkové hody můžete letos navštívit v Roztokách u Prahy, Jílovém u Prahy, skanzenu Kouřim, Nymburku, Mělníku nebo Zadní Třebani, a to od konce ledna až do konce února.
Jako první startují oslavy masopustu v sobotu 20. ledna v Klecanech. Od rána si budete moci pochutnat na masopustních chodech a ve 14 hodin se přidat k průvodu masek. O týden později, tedy v sobotu 27. ledna, oslaví masopust také v Jílovém u Prahy. Tradiční Jílovský masopust, na kterém nebude chybět dobré jídlo, pití, hudba a zábava zavítá opět na náměstí. Masopustní hody doplní rej masek, jarmark a průvod Jílovým.
Velmi oblíbený je každoročně také masopust v Roztokách u Prahy, na který se sjíždějí lidé z celého Česka. Původně vznikl jako lokální akce malé skupiny lidí, během své více než dvacetileté existence ale vyrostl do velkolepé živoucí akce. Letos se masopust koná v sobotu 10. února a návštěvníci se mohou těšit na průvod, který vyrazí za svou královnou. Průvod plný originálních masek se vydá přes Roztoky až na Holý Vrch, kde se setká s průvody z dalších obcí. Společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou. Ve stejném termínu, tedy 10. února, proběhne masopust také v Miličíně na Benešovsku nebo v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích na Kladensku.
Jednou z největších masopustních akcí ve středních Čechách je ta v Zadní Třebáni. Poberounský masopust a největší „fašaňk“ široko daleko se letos bude konat od soboty do neděle 10. – 11. února. Masopust začne v sobotu ráno jarmarkem, na kterém budou ke koupi preclíky, koláče, maso nebo koblihy. Děti se mohou svézt na koních a dospělé zas potěší oblíbená masopustní tombola. Od 10 hodin vystoupí na improvizovaném jevišti staropražská kapela Třehusk, dětská lidová muzika nebo taneční a pěvecký soubor. Nakonec budou oceněny ty nejoriginálnější maškary.
Chybět nebude ani masopustní průvod maškar v čele s kapelou a kvartetem hlavních postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Nejen oni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso, pálenku a další dobroty, které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Večer se zábava přesune do Společenského domu kde se bude konat výroční masopustní tancovačka. V neděli 11. února vyvrcholí masopustní oslavy dětským karnevalem.
Následující týden, tedy v sobotu 17. února projde masopustní průvod také předměstím Kaňk u Kutné Hory. Průvodu zahraje do kroku živá kapela a chybět nebude ani občerstvení ve formě zabijačkových specialit. Průvod masek a veselice proběhne také v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu v Příbrami. „Diváci si mohou užít hornický masopust 17. února včetně humorných scének a hornických písniček. O den později bude maskám patřit Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Pestrobarevný průvod doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. K ochutnání bude zabijačka a koblihy, děti si vyrobí laufrovský klobouk,“ popisuje akce Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
Masopust propukne v neděli 18. února také v Mělníku. Kromě trhů se bude zpívat a tančit v masopustním průvodu, který vyrazí z náměstí Míru a celou akci zakončí vystoupení folklorních souborů. Poslední únorovou sobotu, 24. února, se můžete vydat také do Nymburku. Průvod masek se vydá z náměstí Přemyslovců až na Rejdiště, kde bude připravena hudba, zábava a samozřejmě také zabijačkové speciality
Zdroj info: Autorský text, Středočeská centrála cestovního ruchu – tisková zpráva
Zdroj foto: Středočeská centrála cestovního ruchu