Průvodce Prahou: Není střed jako střed

Autor:

Věděli jste, že existují pražské póly? Nemají sice dlouhou historii existence, ale zato jejich objevování zabaví celou rodinu.

Střed hlavního města se samozřejmě nachází úplně někde jinde, tedy kousek od Staroměstského náměstí, než střed spojnic pražských pólů. Což leží v žaludku některým obyvatelům metropole, tedy do té doby, než si o pražských pólech zjistí něco víc.

Pro lepší lokaci středu spojnic, byl na Praze 3 nainstalován betonový patník, na kterém je vše důležité vyobrazeno. Dokonce před vstupem na dětské hřiště Na Balkáně, si můžete prohlédnout velkou ceduli, která vše potřebné vysvětluje. Pražské póly naleznete i na dalších čtyřech místech. Jsou to nejvzdálenější body Prahy podle světových stran, kam se postupně vydáme. Všechna místa jsou veřejně přístupná.

Geniální nápad v době pandemie

Jak již bylo řečeno, kuriozita vznikla v době koronaviru. S nápadem přišel Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), sám se zabýval otázkou, co dělat s dětmi, když se skoro nikam nemůže. „Nemohli jsme se scházet a vyrazit do přírody bylo tedy to jediné, co jsme měli dovoleno, tedy pokud jsme nepřekročili hranici města Prahy. A tak vznikl i tento nápad,“ vysvětluje Boháč. Kdo tedy hledá nevšední výlet, je toto jedna z možností.

Navíc, pokud obejdete všechny patníky, můžete se zastavit v IPR a získat odznak pražského polárníka! Stačí se prokázat fotografiemi, že jste u označených patníků opravdu byli.

Zdroj info: Autorský text, IPR
Foto: Ondřej Šebek