Napadlo vás někdy, jestli je možné vycestovat do evropského města na vlastní pěst s minimální hotovostí a tak, aby vás letenky a ubytování nesedřely s kůže? Jde to! V redakci jsme se nad tím zamysleli a dali jsme si tu práci, abychom našli nejlevnější letenky, ubytování i ceny za jídlo a veřejnou dopravu. V následujících tabulkách uvidíte, jak to dopadlo. Za mě vám mohu s čistým svědomím říct, že víkend v některém z uvedených evropských měst si užijete i s rozpočtem 4000 korun, pokud se tedy uskromníte. Není to paráda?
Pro náš imaginární výlet v porovnávání jsme si vybrali Milán, Budapešť, Paříž, Brusel a Eindhoven. Pobyt jsme naplánovali na třetí víkend v březnu na dvě noci, dá se říci tedy, že poměrně brzy. Sami jsme byli zvědaví, jestli ceny budou příznivé nebo ne. Byla to pro nás výzva. Jak v úvodu textu zaznělo, zaměřili jsme se primárně na dopravu letecky z letiště v Praze, Vídni a Bratislavě. Kolikrát totiž je lepší, když odlet máte z jiného města než je Praha. Letenky bývají mnohem levnější. Proto až někam poletíte, určitě se nezapomeňte podívat, jestli z jiného města v sousedících státech to náhodou není levnější, než tam odkud plánujete letět. Dle toho jsme tedy porovnali, odkud by se cesta do cílové stanice nejvíce vyplatila. Samozřejmě k celkové ceně letenek je vhodné navíc ještě započítat cenu za zavazadlo, která je u každé letecké společnosti jiná, někdo ho máte v ceně jinde musíte připlat a letištní poplatky.
Následně jsme se vrhli na hledání vhodného ubytování. Nejjednodušší jak takové ubytování najít, je jít na portál Booking. Požadavky byly následující: snídaně v ceně a hlavně za málo peněz. Jako druhou variantu ubytování ve městech jsme zvolili Airbnb. Byli jsme celkem překvapeni, jaká pěkná ubytování se dají v jednotlivých městech nalézt a hlavně za jakou cenu. Sami se budete divit, věřte mi.
Posledním bodem, kterým jsme se zabývali bylo to, abychom se v daném městě dobře, ale zároveň levně najedli. Samozřejmě není v našich silách projít všechny restaurace a bufety, proto jsme vycházeli z průměrných cen ve městě. Také jsme zjišťovali, kolik stojí lístek na veřejnou hromadnou dopravu.
Jak vidíte z následujících tabulek, je dobré občas více zapátrat, než prodělat. Pokud cestujete na vlastní pěst, určitě se vám více vyplatí ubytovat se přes Airbnb než přes normální hotel, přestože v něm máte zahrnutou snídani, kolikrát vás cena hotelu vyjde dvojnásobně dráž. Ostatně malou snídani si snadno v pronajatém bytě přichystáte sami. Lokální suroviny nejsou tak drahé, aby vás to v celkovém rozpočtu nějak drasticky zasáhlo.
Další věc, která je z tabulek patrná, je fakt, že se vyplatí cestovat za zážitky z jiných měst, než je Praha, která v porovnání našich vybraných pěti městech bodovala jen jednou. Samozřejmě je nutné započítat do celkového rozpočtu případné cestovné do jiného města, odkud letadlo jezdí. Na druhou stranu omezíte-li svůj komfort a nepojedete vlakem první třídy, zas tak drasticky svůj rozpočet nenavýšíte.
Pokud se do tabulky kouknu ještě jednou. Vyjde mi jako nejlevnější volba pro víkendový oddych právě Budapešť, přestože musíme zohlednit, že se tam jede autobusem, nikoli letadlem. Za ubytování a cestu dáte 1500 korun. Jídlo už se odvíjí od vašeho aktuálního hladu, stejně tak jízdné ve veřejné doopravě, záleží jak moc chcete používat nohy nebo ne. Pokud by to ale mělo být fér podíváme se, která města vychází z hlediska letecké dopravy nejlevněji. Jsou to Miláno a Eindhoven. Letenky a ubytování přes airbnb vás tak vyjdou na 2500 korun. Pak už je jen na vás, jak moc se rozšoupnete.
V tomto článku jsme vám chtěli ukázat, že se dá cestovat komfortně i za málo peněz, proto už se nebudete muset nikdy vymlouvat, že na cestování nemáte peníze. Stačí si každý měsíc z výplaty odložit nějaký peníz a hle už máte za co cestovat. Tak neseďte doma u počítače, nebo televize, zatímco vám svět okolo bude unikat mezi prsty. Když se chce, tak jde všechno a cestování nebylo nikdy levnější jako právě teď.
Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, Kiwi, Booking, Airbnb