Rady na výlety: Zdravé svačiny vhodné na cesty

Autor:

Chystáte se na dlouhou túru nebo jen na celodenní výlet s dětmi? Mít u sebe svačinu se vždycky hodí pro případ, že vás na cestě přepadne hlad.

Nemusíte pak své plány přizpůsobovat hledání restaurace. Místo toho, abyste běželi do obchodu a sáhli po prvních sušenkách, které uvidíte, zkuste si svačinu připravit doma. Nejen že ušetříte, ale snadno si připravíte takové jídlo, které bude plnohodnotné a pořádně vás zasytí.

Domácí müsli/proteinové tyčinky

Nejrůznější tyčinky jsou populární a lehce dostupnou svačinou, po které mnozí z nás sáhnou jako první. Často je navíc máme zakódované jako zdravé, ne vždy tomu tak ale je. Hlavně tyčinky s polevami obsahují velké množství přidaného cukru i tuku a skoro žádné bílkoviny, takže vás zasytí jen na chvilku. Proteinové tyčinky jsou na tom většinou o něco lépe, ale odrazující může být jejich vysoká cena. Dobrou zprávou je, že si takovou zdravou müsli tyčinku s proteinem můžete připravit i sami. Receptů je na internetu spousta, základem jsou ale ovesné vločky, práškový protein, ořechy nebo ořechové máslo a sladidlo (výborný je třeba čekankový sirup). Tyčinku pak můžete doplnit sušeným nebo lyofilizovaným ovocem a zdravá svačina je na světě.

Sendviče nebo tousty

Tuhle svačinu zná asi každý z nás. Nejslavnějším dovolenkovým sendvičem je v Česku rozhodně řízek s chlebem, následovaný plněným rohlíkem. Ani na jednom není nic špatného, existují ale i zdravější a výživnější varianty. Místo bílého pečiva zkuste celozrnné nebo žitné, které vás víc zasytí. Při výběru šunky a sýra dbejte na kvalitu a nezapomeňte přidat i nějakou tu zeleninu – ledový salát, okurku, papriku nebo rajče. Místo másla zvolte raději lučinu nebo zkuste nějakou rostlinou pomazánku, výborný je třeba humus. V případě toustů si jen dejte pozor na zeleninu a zvolte takovou, která bude i po zapečení dobrá.

Muffiny

Další skvělou svačinou, kterou si snadno připravíte doma, jsou muffiny. A je úplně jedno, jestli zvolíte sladkou nebo slanou variantu. Na internetu najdete nepřeberné množství inspirace a recept si můžete přizpůsobit i podle toho, co vám chutná a co máte zrovna doma. Mým osobním favoritem jsou mrkvové muffiny s vlašskými ořechy a kousky čokolády, ze slaných třeba cuketové se šunkou a sýrem. Když je doplníte ještě kefírem a čerstvým ovocem nebo zeleninou, je z nich plnohodnotná svačina, která vás dokonale zasytí. Pokud doma nemáte formičky, můžete místo toho upéct třeba slaný quiche.

Kefírové smoothie

Kefír je trochu opomíjenou potravinou a je to velká škoda. V létě vás dokonale ochladí, je plný bílkovin, prospěšných bakterií a dobře zasytí. Nejlepší variantou je kefír bílý, ten ale spoustě lidí nechutná. Alternativou je samozřejmě ochucená varianta, jenže ten bývá plný zbytečného přidaného cukru. Místo toho si můžete klasický bílý kefír rozmixovat s ovocem podle vašeho výběru a vznikne vám zdravé a výživné smoothie. Kefírové svačiny se nemusíte bát ani v létě. Jednodenní výlety zvládne úplně v pohodě, aniž by se vám zkazil.

Ořechy a sušené ovoce

Posledním tipem je vyrobit si vlastní směs ořechů a sušeného nebo lyofilizovaného ovoce. Tu můžete postupně uzobávat, a navíc zabere jen minimum místa, což oceníte hlavně při dlouhém pochodu s batohem na zádech. Takové směsi samozřejmě najdete i v obchodě, ale pokud si vyrobíte vlastní, vyjdou vás rozhodně levněji než kupované. Nehledě na to, že si je můžete nakombinovat přesně podle vašich chutí. Mějte však na paměti, že ořechy jsou sice skvělým zdrojem energie, ale také zdrojem bohatým na tuky. Pokud tedy zrovna nejste na týdenním pochodu v horách, s jejich konzumací to nepřehánějte.

Zdroj info: Autorský text, tipy a zkušenosti autora textu
Zdroj foto: Pixabay