Rakousko výrazně zpřísňuje protikoronavirová opatření

Autor:

Dnešní dnem, tedy 8. listopadu, vstupují v platnost na území Rakouska nová opatření, která mají předejít zvyšování nákazy koronavirem. Že se jedná o přísná nařízení, zjistíte hned v dalších řádcích.

Nově bude platit pravidlo 2-G, tedy obdoba našeho 2-O. To v překladu znamená, že člověk musí být očkovaný nebo s prodělaným koronavirem a má tedy v těle protilátky. Jak už asi hádáte, tak neočkování lidé budou mít velký problém a tato nová opatření je zřejmě donutí se nechat očkovat, jinak v Rakousku nebudou moci navštívit vůbec nic. Pravidlo se bude dotýkat všech kulturních, gastronomických, sportovních a rekreačních i relaxačních zařízení. Týká se to i služeb jako je třeba kadeřnictví, nebo v případě zimních středisek – lanovek. Jediné, kam budou moci neočkovaní zavítat je tedy obchod.

Nutno podotknout, že testy – tedy PCR nebo antigenní – nebudou už brány jako důkaz negativity. A protože se jedná o první fázi, existuje výjimka. Lidem, kteří mají již první dávku očkování, bude umožněno, navštívení zařízení spolu s negativní PCR testem – to vše bude platit v přechodném období 4 týdnů. Ti, co jsou plně naočkováni, si budou muset nově hlídat platnost očkovacího průkazu, která se zkrátila ze 12 měsíců na 9. Pro vydání nového platného průkazu bude nutné absolvovat třetí dávku.

Rakousko už jednou dokázalo, že dokáže být zodpovědným státem za cestovní ruch i během pandemie. Proto jsou veškerá nová opatření nezbytná pro ochranu turistů i místních obyvatel, aby se co nejsnadněji zvládla zimní sezóna. „S přísnými a jasnými předpisy vstupujeme do zimní sezóny s velkou odpovědností. Odvětví cestovního ruchu je na realizaci velmi dobře připraveno. Jedno je jasné: ti, kteří jsou očkováni, nebudou nadále pociťovat téměř žádná omezení. To samozřejmě platí i pro cestovní ruch a naše zimní hosty ze zahraničí,“ říká Lisa Weddig, výkonná ředitelka Rakouské národní turistické centrály.

Zdroj info: Rakouská národní turistická centrála
Zdroj foto: Pixabay