Rally očima blondýny: Závodní posádky v Hustopečích předvedly skvělé výkony

Autor:

Současné venkovní teploty mi připomínají, jak jsem se minulý týden pekla při sledování napínavého rally v Moravském Toskánsku.

Na jižní Moravu jsem vyrazila za jediným cílem, podívat se na čtvrtý letošní závod v rámci Sonax Mistrovství České republiky v rally –  přesněji pak na 17. Agrotec Petronas Rally Hustopeče 2022. Neméně pozornosti jsem věnovala rovněž účastníkům bojujícím v továrním závodu Peugeot Rally Cup. Celkově se posádkám dařilo a na 150 závodních kilometrech si vedly velmi dobře. Diváci byli s výkony jezdců jistě také spokojeni.

Oba dny plné adrenalinu se vyvedly a pro mě jako fanouška všeho co má čtyři kola, to byl jeden z těch úžasných zážitků. Stejně tak zajímavé bylo podívat se do servisní zóny. Překvapilo mě, kolik závodníků se na letošní Hustopeče dostavilo a v servisu to byl doslova stan na stanu. Práce týmových členů, ať už techniků nebo mechaniků, je náročná a podívat se jim pod ruce, byla čest. Bylo to totiž poprvé, kdy jsem se mohla dostat takhle blízko do dění závodu motoristického sportu.

Foto: Michaela Rubešová

Hustopeče. Už jen název města vypovídá něco o tom, že i když není ještě léto, teploty budou atakovat ty tropické. Což se potvrdilo hned v sobotu. Raději jsem si tedy přibalila kšiltovku jako ochranu před úžehem a také opalovací krém s vysokým stupněm ochrany. A zatímco diváky ovíval alespoň občasný vítr nebo se mohli schovat do stínu stromů, posádky v autech zažívaly doslova finskou saunu. Účastníci totiž absolvují soutěže bez klimatizace a navíc kvůli bezpečnosti musí mít na sobě i nehořlavé kombinézy. Odtučňovací kúra zaručena!

Na místo konání jsem dorazila již v pátek odpoledne, a tak jsem se spolu s naší partou mohla podívat na první rychlostní zkoušky rally. Musím uznat, že Moravské Toskánsko, jak je oblasti přezdíváno, skvěle dokreslovalo atmosféru celého závodu. A jakmile jsme si našli – pro nás – ta nejlepší místa na pozorování, začaly jezdit první posádky. Jezdci se museli poprat se šotolinou a v pozdějších hodinách i s nástrahami nočních přejezdů. Důležitá je na takových podnicích samozřejmě rychlost. Vyhrává ten, kdo zajede nejrychlejší čas na erzetách.

Hojnost diváků byla také úctyhodná a naštěstí se celé klání obešlo bez zranění, i když plechy některých aut to trochu přeci jen odnesly. Ze závodu odstoupil po dvanácté rychlostní zkoušce pouze jeden účastník a to Savruk Michal / Zalabák Pavel.

Foto: Jan Novotný

Co se týká výsledků a absolutního pořadí, tak si nejlépe v šampionátu vedl Jan Kopecký (navigátor Jan Hloušek), který si dokázal udržet své průběžné vedení. Na stříbrné příčce skončil Václav Pech s Petrem Uhelem ve Fordu Focus WRC a třetí místo obsadil Filip Mareš s Radovanem Buchou ve Fabii Rally2 Evo. V rámci Peugeot Rally Cup zabojoval na plné čáře o umístění český závodník Jaromír Tarabus s navigátorem Danielem Trunkátem. Ostatně právě Tarabusovi se podařilo s novým designem speciálu 208 Rally4 hned zabodovat. Do cíle v cupu i 2WD dojel jako první. V absolutním pořadí soutěže se momentálně nachází na 15. místě.

Ke svému výkonu se Tarabus vyjádřil následovně: „Jelo se nám dobře, bez větších problémů. Pochopitelně pár menších krizovek jsme měli, ale nic velkého. V některých pasážích jsme se dostali na limit auta a pneumatik, naproti tomu vím o místech, která by se dala zajet rychleji. Škoda, že nepřijelo víc soupeřů, třeba Dominik Brož nebo Honza Talaš tady bývají vždy velmi rychlí. V každém případě jsem s výsledkem spokojený, nejen v cupu a dvoukolkách, ale dařilo se nám zajíždět solidní časy i v absolutním pořadí. Navíc za námi přijelo hodně fanoušků, takže jsme si Hustopeče opravdu užili.“

Foto: Michaela Rubešová

Seriál továrního závodu Peugeot Rally Cup doplnili zahraniční účastníci, mezi které patřila polská dvojice Filip Pindel a Krzysztof Pietruszka a slovenští bratři Kamil a Erik Švecovi. Podle prvních slov to pro ně byla tvrdá a náročná rallye, která ale přinesla mnoho zážitků a hodnotných poznatků, ze kterých budou čerpat do dalších kol. Bohužel se polské posádce nevyhnuly technické problémy. Nakonec ale do cíle také úspěšně dorazili a dokázali si vybojovat cenné body.

Jezdci mají teď chvíli na odpočinek, aby nabrali síly na další zastávku šampionátu, která se bude konat druhý červencový víkend. Tentokrát se pojede v Mladé Boleslavi a podle všeho se v rámci továrního závodu Peugeot objeví i další české posádky ve speciálech 208 R2. Máme se tedy na co těšit!

Zdroj informací: Peugeot, Autorský text
Foto: Peugeot, Michaela Rubešová