Riga: Kosmopolitní metropole i památka UNESCO

Autor:

Lotyšská Riga je největším a nejlidnatějším městem celého Pobaltí, a je tak právem považována za jediné pobaltské velkoměsto. Nové budovy tu rostou jako houby po dešti, nikoliv však na úkor bohaté historie. Počátky Starého města, zvaného Vec Riga se datují až do počátku 13. století. Ve středověku Riga patřila díky své strategické poloze a přístavu mezi významná hanzovní města a těšila se velkému bohatství.

Lotyšsko si ale prošlo i obdobím mnoha nadvlád, kdy jeden čas patřilo polsko-litevské unii, Švédsku, carskému Rusku, nacistickému Německu a do roku 1991 Sovětskému svazu. I díky tomu je dnes Riga mixem různých architektonických vlivů. Někde připomíná Skandinávii, někde Petrohrad a jinde zas německá hanzovní města. V Rize toho zkrátka najdete tolik, že byla v roce 1997 zapsána na seznam kulturních památek UNESCO.

Naši prohlídku začínáme na Katedrálním náměstí, u Rižského dómu. Tato evangelická katedrála, ve které dnes sídlí arcibiskupství, je největším kostelem celého Pobaltí a zároveň nejstarším kostele v Rize. Základní kámen katedrály tu byl položen již v roce 1211.

Od Rižského domu bloudíme úzkými uličkami až se konečně ocitneme u slavných Tří bratrů. Toto označení získaly tři nejstarší obytné domy v Rize pravděpodobně podle podobné skupiny historických domů v estonském Tallinnu, pojmenované Tři sestry. Tři bratry tvoří nejstarší gotický dům číslo 17, který pochází z 15. století, sousední dům číslo 19 ze 17. století, připomínající nizozemskou architekturu a nejnovější barokní dům s číslem 21 z počátku 18. století.

Jen pár kroků od Tří bratrů stojí katedrála sv. Jakuba a krásná budova lotyšského parlamentu. My se ale vydáváme uličkami směrem k řece. Stejně jako většina evropských měst měla i Riga svůj obranný hrad, ten prošel během staletí mnoha úpravami až byl nakonec přebudován na zámek, který dnes slouží nejen jako sídlo lotyšského prezidenta, ale zároveň v sobě skrývá tři muzea. Od prezidentského paláce se vracíme zpět do centra podél řeky, odkud se nám nabízí pohled na moderní část města symbolizovanou mostem Vanšu a budovou národní knihovny na druhém břehu.

Po krátké procházce po nábřeží dojdeme až k Muzeu okupace, mapujícímu historii Lotyšska v době německé a sovětské nadvlády. Muzeum bylo v době naší návštěvy bohužel uzavřené kvůli rekonstrukci, a tak pokračujeme dál na Radniční náměstí. Budovu radnice však upozaďuje nejznámější stavba celé Rigy: Dům Černohlavců. Krásná gotická stavba byla kdysi sídlem významného cechu svobodných kupců, jejichž název vznikl jednoduše tak, že nosili černé pokrývky hlavy. Dům byl sice vybudován ve 14. století, ale jeho současná podoba je pouhou replikou, ten původní byl zničen během války sovětskými vojsky. V jednom z vchodů je v současnosti turistické informační centrum. Náměstí kdysi sloužilo jako tržiště, dnes už se pro tyto účely nevyužívá, uprostřed najdete sochu Rolanda rytíře, který je spolu s radnicí pozůstatkem německého vlivu.

Nalevo od Domu Černohlavců se vypíná kostel svatého Petra, nejvyšší středověká budova v Rize. Jeho historie sahá až do 13. století, v průběhu let byl kostel několikrát dostavován a jeho věž navyšována. Právě věž rozhodně stojí za to navštívit, dostanete se na ní pohodlně výtahem a spolu s prohlídkou interiéru vás lístek vyjde na 9€. Okolo kostela pak najdete velkou spoustu kaváren a restaurací s venkovním posezením, stačí si jen vybrat na co máte zrovna chuť. Pokud ale chcete zkusit tradiční lotyšské jídlo, které nemá turistickou přirážku, zamiřte do některého z mnoha bufetů Lido nebo Pelmeni XL.

Teď už pomalu opouštíme staré město, zastavíme se ještě na náměstí Livu, odkud vyhlížíme další ze symbolů Rigy – sochu černé kočky umístěnou na střeše jednoho z domů. Starou a novou Rigu od sebe na jedné straně odděluje řeka Daugava, která se nedaleko města vlévá do Rižského zálivu a na té druhé krásný městský park a kanál Pilsētas. V jeho centru stojí Památník svobody. Žena, která v rukou drží tři hvězdy symbolizuje tři lotyšské regiony a je památkou všem mrtvým, kteří položili život při bojích za nezávislost Lotyšska během první světové války. Pokud patříte mezi milovníky secesního art nouveau, vydejte se za památníkem směrem k ulicím Elizabetes a Alberta, kde najdete nejkrásnější secesní domy a které vás dovedou až k Muzeu art nouveau.

Jestli si chcete v Rize pořídit autentický suvenýr, vyhněte se předraženým obchodům v centru a zamiřte podél kanálu parkem k autobusovému a vlakovému nádraží. Hned za nimi se nachází několik hangárů, kdysi sloužících jako továrna na ikonické vzducholodě firmy Zeppelin. Dnes se tu nachází obrovské tržiště, kde každý den koupíte vše od lokální zeleniny, ryb, sýrů až po matrjošky a trička s Putinem.

My se touto zastávkou s Rigou loučíme, pokud máte v plánu strávit ve městě víc než jeden den, určitě se vydejte prozkoumat ještě čtvrť za nádražím připomínající dobu sovětské éry. Budova Litevské akademie věd v mnohém připomíná Palác kultury a vědy ve Varšavě nebo pražský hotel International. Vyrazit můžete i do venkovního etnografického muzea, kam se dostanete od autobusového nádraží tramvají za necelou hodinu. Na břehu jezera Jugla vznikl skanzen s více než stovkou staveb, díky kterému získáte ucelenou představu o lidové lotyšské architektuře. A v létě určitě nesmíte vynechat Jūrmalu, oblíbenou výletní destinaci vzdálenou jen půl hodiny vlakem. Tento plážový rezort poskládaný z několika malých vesnic vás překvapí svými bělostnými plážemi, které se pomalu svažují do Baltského moře. Riga toho má zkrátka mnoho co nabídnout, a při vaší cestě Pobaltím jí rozhodně nesmíte minout.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková