Starosta Dubrovniku drasticky vyřešil problém s masivním turismem

Autor:

Už to nejsou jen Benátky, které řeší téměř neřešitelný problém. Pobřežní město, které znáte ze seriálu Hry o trůny se bortí pod náporem turistů. Loni město přivítalo rekordní počet turistů, a to přes jeden milion lidí. Lze předpokládat, že rekord návštěvnosti bude pokořen i letos. Problém tak nastává v úzkých uličkách Starého města, kde se začíná mačkat čím dál více turistů. Místní obyvatelé volají po záchraně.

Samotná organizace UNESCO nabádá přístavní města, aby zvážila kroky k udržitelné turistice a také aby omezila lodní dopravu výletních lodí, které převážnou část turistů do města přiváží. Výletní lodě se tak stávají v posledních letech velkým problémem všech přístavních měst.

Starosta Dubrovniku se rozhodl situaci řešit svérázným způsobem a po svém. Uzavřel více jak 80 % městských obchodů se suvenýry a nařídil snížit počet venkovních zahrádek, a to o 20 %. Počátkem minulého týdne rada města hlasovala o dalším snížení počtu zahrádek v ulicích Starého města. To vše má pomoci snížit počet turistů a také to, aby se místním obyvatelům, alespoň trochu lépe dýchalo a ucpané uličky se pročistily.

V prosinci bude rada města hlasovat o návrhu, který by majitelům restaurací zakázal v příštích pěti letech zakládat jakékoli nové venkovní zahrádky. K čemuž se váže i to, že se prakticky nebudou moci otevřít ani nové restaurace. Mohou se otevřít jen uvnitř budov, ale ven do ulice ne. S tím se váže problém, že vnitřní prostory restaurací jsou nedostatečné, tudíž více jak 90 % podniků má útrum, protože provozují zejména zahrádky.

Pokud se restaurace bude muset uzavřít, kvůli nedostatečnému výdělku, znamená to, že v prostoru místo ní, nebude moci vzniknout restaurace nová, pokud na to nebudou prostory. Možná to zní jako velmi drastické řešení, ale bohužel s rostoucím turismem se zatím nenachází jiné řešení, které by mohlo přinést místním obyvatelům klid.

Zdroj informací: The Dubrovnik Time, Reuters
Zdroj foto: Pixabay