Se změnou jízdního řádu se otevřou nové vlakové zastávky

Autor:

V souvislosti se změnou jízdního řádu dochází také k některým novinkám na železniční infrastruktuře. Otevírají se nové zastávky, začne provoz na obou kolejích po novém mostě přes Labe nebo se vrátí vlaky v elektrické trakci na trať mezi Hodonín a Břeclav. Ne všechny změny se ale projeví hned od neděle 12. prosince, kdy začne nový jízdní řád platit.

Dobrou zprávou pro cestující je vždy zřízení nových zastávek. Letos se s příchodem nového jízdního řádu otevírají dvě v okolí Brna, které se vybudovaly v rámci modernizace železniční tratě mezi Brnem-Horními Heršpicemi a Střelicemi. Konkrétně jde o Brno-Starý Lískovec a Ostopovice.

Na Kroměřížsku ponese dosavadní zastávka Rajnochovice nový název Podhradní Lhota. V letošním roce byla kompletně zrekonstruována a obec Podhradní Lhota v této souvislosti zažádala o její přejmenování. Naopak vlaky přestanou definitivně zastavovat na zastávce Bezpráví, která leží na rekonstruovaném úseku hlavního železničního koridoru mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí.

V nedalekých Pardubicích se 17. prosince zprovozní dvě zrekonstruovaná nástupiště. Ke stejnému datu skončí výluka mezi hlavním pardubickým nádražím a stanicí Pardubice-Rosice nad Labem. Vlaky se tak vrátí na trať mezi krajskou metropolí a Chrudimí. V polovině prosince se otevře také část modernizovaného úseku mezi Uničovem a Libinou, vlaky budou jezdit až do Troubelic.

Už na konci listopadu byl zahájen zkušební provoz výhybny Bartoušov, která umožňuje vhodnější křižování vlaků na jednokolejné trati Nymburk – Kopidlno – Jičín, čímž dojde ke zkrácení jízdních dob. Cestujícím slouží nově vybudována zastávka Žitětín, která nahradí původní zastávku v Bartoušově.

Ke změnám v provozu dochází na trati mezi Prahou a Lysou nad Labem. V polovině prosince začne zkušební provoz v obnoveném úseku mezi Čelákovicemi a odbočkou Káraný, tedy i po novém mostu přes Labe. Hned s prvním dnem platnosti nového jízdního řádu se vrátí vlaky v elektrické trakci do úseku Hodonín – Břeclav, který byl v červnu poničený tornádem. Pozitivní zprávou pro cestující bude i to, že se během prosince a prvních týdnů roku 2022 omezí práce na některých stavbách, jízda vlakem tak bude plynulejší.

Zdroj informací: Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Ministerstvo dopravy