Silniční pravidla platí i pro cyklisty. Řada z nich na ně ale rádo zapomíná

Autor:

Foto: Pixabay

Cyklistická sezóna je na začátku, ale už teď lze pozorovat neukázněné cyklisty i v nepřehledných úsecích silnic. Bohužel takto ohrožují nejen sebe, ale i ostatní.

Stačí vyrazit o slunečném víkendu na Karlštejnsko nebo Kokořínsko, abyste narazili na případy cyklistů, kteří zapomínají na fakt, že nejsou na silnicích sami. Pojďme si tedy shrnout pravidla, která by měl znát každý, než usedne na kolo a vyrazí na výlet.

Základní cyklo pravidla

Častým prohřeškem je, že se cyklista pohybuje uprostřed pravého pruhu, přitom musí jet vždy při pravém okraji vozovky. Jen pokud proto jsou odůvodněné důvody může jet od pravého okraje. Dalším jevem, který lze často pozorovat je, že dva a více cyklistů jezdí vedle sebe. Jenže v některých úsecích je to opravdu nevhodné. Správné je na vozovce vždy jet za sebou. Vedle sebe to lze pouze a jen v případě cyklostezky.

Žádný cyklista by rovněž neměl zapomínat na přilbu, a to přesto že to není dáno zákonem, která ochrání tu nejzranitelnějších oblast na těle – hlavu. Nezapomínejte ani na své děti, i ony by měly mít helmy (u nich to ale zákon ukládá jako povinnost). Stejně tak cyklisté musí znát dopravní značky a řídit se jimi.

Přestože na kolo nepotřebujete řidičský průkaz, stáváte se i tak účastníkem silničního provozu. To znamená, že byste neměli šlapat opilí nebo ihned po požití alkoholu. Pokud by vás totiž zastavila policejní hlídka a vy jste nadýchali, můžete mít problém jako „řidič“, který sedl za volant. Nicméně za přestupky, které spácháte na kole, se vám při případné pokutě nepřičítají body.

Při snížené viditelnost musí rovněž být vidět. To znamená, že má být cyklista osvícen – tedy nejlépe reflexními prvky na těle a musí mít rozsvícené přední bílé světlo a vzadu pak to červené. Pro některé účely se hodí mít na kole i zvonek, kterým případně upozorníte nepozorné kolemjdoucí, že jedete.

Zdroj informací: BESIP, Policie ČR
Zdroj foto: Pixabay