Slovinci dali Čechům v cestování zase zelenou, výjimku tvoří jen jeden kraj

Autor:

Slovinská vláda zařadila Českou republiku zpět na seznam bezpečných zemí, a to s výjimkou Moravskoslezského kraje. Rozhodnutí slovinského kabinetu je účinné od 7. července a pro drtivou většinu Čechů znamená, že na dovolenou do Slovinska již nebudou potřebovat negativní test na COVID-19, dřívější rezervaci ubytování, či povinnost podstoupit 14denní karanténu.

„Rozhodnutí slovinských kolegů jsem přivítal. Podařilo se nám uvést na pravou míru, že rostoucí čísla jsou v Česku věcí lokálního ohniska. Zároveň žádám české občany cestující do Slovinska na dovolenou, aby respektovali opatření slovinských úřadů. Ti, kteří pobývali v Moravskoslezském kraji v posledních 14 dnech, jsou stále vnímáni jako rizikoví a musí podstoupit karanténu,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Od úterý 7. července tak Češi můžou opět vstoupit volně na slovinské území, restriktivní opatření budou uplatňována na osoby přijíždějící z Moravskoslezského kraje, a to v podobě 14denní karantény. Českým občanům doporučujeme mít s sebou čestné prohlášení o tom, že cestující nepobýval v uplynulých 14ti dnech v Moravskoslezském kraji. Vzor čestného prohlášení naleznete na webových stránkách české ambasády v Lublani.

I přes příznivý vývoj ve Slovinsku nadále platí, že Češi musí podstoupit 14denní karanténu při cestě do Lotyšska a Estonska. Omezení se dotkne také českých občanů cestujících na Kypr. Před samotným odletem musí předložit negativní test na COVID-19, který není starší než 72 hodin. Zároveň se všichni cestující z ČR musí zaregistrovat na vládním portálu „Cyprus Flight Pass“, a to nejdříve 24 hodin před odletem.

Zdroj informací: MZV, Cyprus Flight Pass
Zdroj foto: Michaela Rubešová