Srpnové sucho ve Španělsku odkrylo poklad na dně nádrže

Autor:

Globální oteplování má za příčinu objevování tajuplných míst, která několik set i tisíc let odpočívala pod hladinou vodních ploch.

Tentokrát se jedná o nález římského tábora, které sucho odkrylo po neuvěřitelných téměř 2000 letech, poté co zmizel pod vodou. Aquis Querquennis, jak bylo místu přezdíváno, ležel na řece Lima v severozápadním Španělsku. Dle historiků by se mohlo jednat o vojenský tábor z doby kolem roku 75 našeho letopočtu, který zde byl vybudován kvůli stavbě Via Nova.

Základna pochází zřejmě z doby vrcholu římské říše a v té době zde mohlo žít na 600 lidí. Než vojenské budovy zaplavila voda, byli vojáci už dávno pryč. Nicméně tu po nich zůstal chrám, termální lázně, kasárny i nemocnice. Sucho tak odkrylo celý tábor, který se v současné době skládá ze zbytků opevněných zdí a budov.

Tento objev na dně nádrže není letos jediný. Horko a sucho odhaluje další místa, která několik stovek let byla ukryta před zraky lidí. Jedná se například o ruiny Neronova mostu, který byl postaven za vlády krutého římského císaře Nera v letech 54 až 68 našeho letopočtu a v italské řece Pád byl objeven tank z druhé světové války. S pokračujícím suchem se dá odhadovat, že brzy se objeví další ztracená místa a věci, které kdysi voda konzervovala a ochraňovala před světem.

Zdroj informací: The Sun, wikipedie
Zdroj foto: Pixabay