Střední Čechy jsou rájem filmařů. Natáčely se tu oblíbené vánoční pohádky

Autor:

Během Vánoc plní televizní stanice svůj program desítkami pohádek a vánočních filmů, které patří k Vánocům stejně jako kapr k bramborovému salátu. Víte ale, kde se vaše oblíbené pohádky natáčely?

Hrady Točník, Křivoklát nebo Český Šternberk jsou jen jedněmi z mnoha pohádkových lokací, které najdete ve středních Čechách. Které další to jsou a kam se můžete vydat za příběhy filmovými i vlastními?

Hrady a zámky v hlavní roli

Mezi nejoblíbenější pohádky patří rozhodně Anděl Páně. Režisér Jiří Strach si pro její natáčení vybral interiéry středočeského hradu Český Šternberk. V pohádce vidíme kuchyni, pavlače i komůrku služebné Dorotky, která si tajně myslí na knížete. Napříč filmem se ale objevuje i další středočeský hrad, Křivoklát. Jeho nádvoří se v pohádce promění v tržiště, vstup do sklepení zase v šatlavu, ve kterém se ocitne Dorotka i kníže sám. 

„Po generace oblíbená pohádka Princezna se zlatou hvězdou nebude chybět v televizním programu ani letos. Přestože byla většina scén natočena ve filmových ateliérech, pro venkovní záběry si filmaři vybrali střední Čechy. Nádvoří zámku Průhonice tvůrci přeměnili na zámek, na který přijíždí král Kazisvět VI. Princezna Lada převlečená v myším kožíšku raději uprchne na zámek prince Radovana, který v pohádce ztvárnil hrad Kokořín,” upřesňuje Martina Kuncová ze Střední Čechy filmová kancelář, která mimo jiné pomáhá filmovým štábům s vyhledáváním vhodných filmových lokalit.  

Mezi hrady a zámky středních Čech, které se v pohádkách objevují nejčastěji, patří hrad Točník, Křivoklát, zámek Žleby, Kačina nebo Dobříš. Právě na zámku Dobříš a v jeho přilehlém anglickém parku se odehrává část děje pohádky Princezna ze mlejna. O princezny nemá nouzi ani hrad Točník, který si zahrál v pohádkách Princezna zakletá v čase nebo Korunní princ. Pohádka O vánoční hvězdě z roku 2020 zavede diváky rovnou na dva zámky –  Kačina a Žleby. Druhý jmenovaný se pak objeví například i v pohádce Nejkrásnější hádanka nebo Tři bratři. Zámek Konopiště, který se nachází nedaleko Benešova, se zas objevil v pohádce Jak se budí princezny.  

Pohádková lidová architektura

Málokdo o Vánocích vynechá pohádku S čerty nejsou žerty. Ta vás zavede do malé obce Střehom, na samém okraji Českého ráje. Najdete tu jak vodní mlýn, tak i chalupu Petra Máchala, která vůbec neztratila na svém půvabu. Jako kulisa příběhu Petra a čerta Vraníka posloužil také zámek a park v pražských Průhonicích.  

„Pohádkám propůjčují kulisy také středočeské skanzeny. Lidová architektura, která odkazuje na historii osídlení našeho venkova, přilákala i režiséra Ivo Macharáčka pro natáčení pohádky plné písniček – Tajemství staré bambitky. Chalupu hrnčíře a loupežníka Karaby najdete ve skanzenu v Kouřimi. Naopak skanzen Přerov nad Labem propůjčil prostor tržišti, kam jde jeho dcera hrnce prodávat,” dodává Martina Kuncová další příklady pohádkových lokalit. Do středních Čech se filmaři vrátili i při natáčení pokračování Tajemství staré bambitky 2, kde kromě skanzenu Kouřim využili také interiéry a okolí zámku Mníšek pod Brdy. Přerovský skanzen si zahrál i v pohádkové komedii Zakleté pírko nebo v pohádce Z pekla štěstí. 

Mezi další vánoční pohádky, které se natáčely ve středních Čechách, patří třeba Nesmrtelná teta, Tři Veteráni, Korunní princ, Jak si nevzít princeznu nebo Čertí brko. Střední Čechy lákají filmaře celá desetiletí. Je to právě jejich rozmanitost, která je do regionu tolik přitahuje. Starobylé hrady, zámky i tvrze, historická centra měst nebo krásná příroda vytvořily kulisy pro více jak dvě stovky filmů a seriálů. Nejenom filmoví nadšenci, ale i běžní návštěvníci vyhledávají místa, která se objevila na plátně. Filmy a pohádky letošních Vánoc tak mohou inspirovat diváky k návštěvě míst, která jsou spojená s jejich oblíbenými příběhy,“ uzavírá Martina Kuncová.

Zdroj info: Středočeská centrála cestovního ruchu – tisková zpráva
Zdroj foto: se svolením Středočeská centrála cestovního ruchu