Vánoční trhy v Českých Budějovicích lákají na přijatelné ceny. Vyhlídkové kolo není jedinou atrakcí

Autor:

Jihočeská metropole pořádá již tradičně na náměstí Přemysla Otakara II. adventní trhy. Letos na návštěvníky čeká i kluziště kolem Samsonovy kašny.

V jižních Čechách jsem vyrůstala, a tak se stalo už tradicí, že s rodinou navštěvujeme pravidelně adventní trhy v Českých Budějovicích. Tentokrát jsme vyrazili autem, které jsme zaparkovali u pošty poblíž náměstí. Velké parkoviště najdete ještě například u Jihočeského muzea. Parkovat přímo na náměstí se nedá, protože trhy zabírají všechna zdejší parkovací místa. Z parkoviště je to do centra ani ne pět minut chůze. Kdo by přijel vlakem nebo autobusem, může snadno nasednou na městskou hromadnou dopravu a v centru bude za pár minut.

Foto: Michaela Rubešová

Po příchodu na náměstí nás přivítaly z dálky brány vánočního městečka. Jeden vedle druhého se tu nachází dřevěné stánky, které jsou ještě hezky nazdobené. Střechy mají bílé, aby imitovaly sníh. Za to Budějovice chválím, protože všechny dekorace dodávají na vánoční atmosféře. Už z dálky je vidět také unikátní perníková věž a vánoční vyhlídkové kolo. My jsme si chtěli nejprve městečko projít, abychom zjistili, co se tu všechno nachází.

Langoš a punč nezklamaly

Musím se přiznat, že mě překvapilo, jak veselí a přátelští byli prodejci a také ostatní návštěvníci, které jsme potkali. V Praze se mi ještě nestalo, aby se za mnou zastavil na kus řeči cizí člověk. V Budějovicích jsme tak debatovali u punče nad tím, jak se jmenuje pohádka, kterou promítají na pódiu, a že ten punč mají letos obzvlášť vydařený. Možná je to prostě tím, že se jedná o menší město a není tu tolik cizinců jako třeba na Staromáku v Praze.

Foto: Michaela Rubešová

Dala jsem si vánoční punč, který nabízí v několika variantách (klasický vánoční, kokosový, meruňkový, aj.). Já vsadila na klasiku a byl dobrý, stál 79 korun. Nedávno jsme si koupila punč s griotkou na jednom vánočním trhu v Praze a nápoj byl šizený, dovolím si říct, až moc nastavený vodou, protože se z něj úplně ztrácela punčová chuť. To se však o tom budějovickém říct nedá, ten měl opravdu říz a byl poctivý. Mamka si dala svařák za 70 korun a také ji chutnal.

Později jsme si daly s mamkou langoš, který vyšel na 140 korun (sýr, česnek, kečup, tatarka), taťka měl grilovanou klobásu za 100 korun. Ta byla docela velká a prý i chutná. Nakonec jsem to završila trdelníkem za 100 korun, který jsem si nechala obalit ve skořicovém cukru (na výběr bylo několik druhů posypu i pomazánek).

Koupit si toho na trzích můžete mnohem více. Ať už to jsou různé sýry, grilované oštěpky (60 korun), klobásy, uzená masa, polévky (70 – 80 korun), cukroví, krokety (porce za 85 korun), mexické churros (140 až 160 korun), tak třeba i výrobky z pravé ovčí vlny, diáře, oblečení, vánoční vykrajovátka či ozdoby na stromek. Svazek jmelí pak vyjde na 60 korun.

Vyžití pro velké i malé návštěvníky

České Budějovice se pyšní novým vyřezávaným betlémem, který zhotovil Jiří Nekola. Sochy jsou v životní velikosti a je tam osm osob, jezulátko, dva andělé a několik zvířat. Vánoční městečko doplňuje ještě poměrně velké kluziště kolem Samsonovy kašny. Kdo nemá vlastní brusle, může si je zde zapůjčit. Hodina stojí 100 korun, je nutné ještě myslet na vratnou zálohu, která činí 500 korun. V době naší návštěvy tam bylo plno. Děti pak mohou zavítat do Ježíškovy dílny, kde se o ně postarají jihočeští řemeslníci. Pro ty nejmenší je k dispozici dětský kolotoč.

Velkou atrakcí je vyhlídkové kolo, kde jsme s maminkou zvedaly trochu věkový průměr, protože je spíše určený pro menší děti s přemluvenými rodiči. Jízdenka stojí 80 korun a potěšující je, že jízda trvá několik minut. Je to jedinečný zážitek, jak vidět vánoční městečko z výšky, aniž byste museli absolvovat výstup na Černou věž (225 schodů).

Foto: Michaela Rubešová

Nakonec ještě zbývá zazvonit na zvoneček v dřevěném altánku Zvonička a něco si přát. Letos je kousek od něj ještě umístěný vánoční foto koutek, kde se můžete nechat zvěčnit. A zapomenout nesmím na doprovodný program, který se odehrává na hlavním pódiu. Když je zrovna pauza, pustí tam nějakou pohádku – v programu to najdete pod názvem adventní kino. Doporučuji před návštěvou sledovat program trhů, protože u stánku Pohádkový strom u Sněhurky (ten domeček s vrbou) mají ukázku živých sov a jejich krmení, což může být také hezký zážitek.

Zdroj informací: autorský text, zkušenost autorky textu, Českobudějovický advent
Foto: Michaela Rubešová