Turisté budou muset platit za návštěvu Hagia Sofia. Za poplatek uvidí mnohem méně než dřív

Autor:

Masový turismus se začíná dotýkat čím dál více památek na světě. Po Benátkách přichází na řadu Istanbul. Řešení problému je jednoduché, k omezení návštěvnosti má posloužit zpoplatnění.

Každý zahraniční turista, který se vydá do chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia) v Turecku bude muset za návštěvu zaplatit 25 euro (620 korun). Cena se týká turistů od 8 let, žádné slevy tedy nejsou. Ženy musí mít navíc zakryté vlasy šátkem, ten je možné zakoupit také přímo u pokladny. Místní obyvatelé (muslimové) budou mít vstup stála zdarma.

Od roku 1935 se jednalo pouze o muzeum, ale prezident Erdogan podepsal před čtyřmi lety dekret, který z jednání tehdejšího zakladatele tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk udělal protiprávní a z kulturní památky se stala zase mešita. Oddělený je tak vchod pro turisty a věřící, aby se nepotkali.

Platí se navíc jen za návštěvu horní galerie, protože nemuslimové mají nově do přízemí vstup zakázaný. Přijdou tak o jednu z nejhezčích částí, která se v Hagii Sofia nachází. Mozaika tu totiž zobrazuje císaře, který se klaní k nohám Krista. Dále se lidé nepodívají z blízka na místo, kde byli kdysi korunováni byzantští císaři. Novinkou je také fakt, že uvnitř mešity nesmí provádět průvodci, ani ti profesionální. Návštěvníci si tak za tři eura mohou zakoupit sluchátka a pustit si audio průvodce.

Takzvané omezení je jen výsledkem toho, jak zabránit většímu proudění lidí do již tak navštěvované památky, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Turecku to navíc nařizuje tato organizace. Ta se mimo jiné obávala už v roce 2020, že se z památky stane spíše modlitební místo. Při této události se totiž zakrývají křesťanské prvky, mozaiky a mramorové podlahy zas pokrývají modlitební koberečky. Pro turisty ¨možná nic zásadního, ale pro povahu objektu už ano, protože se neustálým pokládáním a zakrýváním mohou plochy poškodit. Atraktivně nepůsobí ani množství polic na boty. Respekt k historické památce se tak pomalu vytrácí, důkazem jsou poškozené dveře z 15. století.

Zdroj informací: Lonely Planet, Euronews
Foto: Pixabay